Fortnite ve PUBG tekrar yasaklandı!

Geçtimiz birkaç hafta içinde PUBG birden fazla ülkede yasaklanma haberleriyle gündeme düştü. Artık ise Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı ve bu durum birçok oyuncunun yansısına yol açtı!

Irak Fortnite ve PUBG için yasaklama kararı aldı!

Ülkedeki en tesirli dini ve tanınan isimlerden biri olan Irak Şii din adamı Moqtada el Sadr, hükümete PUBG’yi yasaklama davetinde bulundu. Ayrıyeten “PUBG‘de bir yahut iki kişiyi öldürürseniz ne kazanacaksınız? Bu size, zekaya uygun bir oyun değil ya da size savaş simülasyonu olarak bir deneyim sağlamıyor.” açıklamasıyla dikkat çekti.

Çarşamba günü, Irak parlamentosu her iki oyununda gençler üzerindeki olumsuz tesirinden ötürü yasaklanması kararını oylamaya sundu. Oylama sonucunda yasaklanma kararı çıktı.

Son gelen bilgilere nazaran yasaklanma sebebi “Bazı elektronik oyunların, çocuklara ve gençlere yönelik toplumsal ve ahlaki tehditler de dahil olmak üzere Irak toplumunun psikolojik sağlığı, kültürü ve güvenliği üzerindeki olumsuz tesirlerinin bulunması” gösterildi.

Geçtiğimiz ay PUBG’nin Hindistan’daki Gujarat eyaletinde yasaklandığını duymuştuk. Yürürlüğe girmesinden birkaç gün sonra, on üniversite öğrencisi bu kanunu çiğnediği için tutuklandı.

Nepal de geçen haftaki davayı takiben PUBG bağımlılığını durdurmak ve ülkenin gençleri ortasında şiddeti önlemek için yasak getirdiğini bildirdi. PUBG oynamak cezalandırılabilir bir cürüm haline geldi. Ama ne Nepal ne de Gucerat Fortnite‘ı yasaklamıştı. Bu da dikkat çeken öteki bir nokta oldu.

Başa dön tuşu