Google Haritalar trafik cezalarından kurtaracak!

Sürücü ve yolcuların birçok vakit imdadına koşan Google Haritalar, bu sefer şoförler için büyük bir sorunu ortadan kaldırabilecek bir özelliğin testlerine başladı.

Google Haritalar artık radar özelliği sunabilecek

Google, 40’tan fazla ülkede hem sabit hem de taşınabilir radar araç ve pozisyonları hudutlu test kademeleri için Google Haritalar veritabanına eklendiğini açıkladı. Radar özelliklerinin Google’ın sahibi olduğu Waze Navigasyon’dan Google Haritalar’a benzetilmiş olması dikkat çekiyor. Yeni sürat hududu işaretlerinin Haritalar içindeki yerleşimi de aşikâr oldu. Göstergeler uygulamanın alt köşesinde bulunuyor, sabit yahut taşınabilir radarlar takip edilen yol üzerinde küçük simgeler olarak görünüyor.

Google’ın açıklamasına nazaran radar özelliği şu an için Avustralya, Brezilya, ABD, Kanada, İngiltere, Hindistan, Meksika, Rusya, Japonya, Andorra, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İsrail, İtalya, Ürdün , Kuveyt, Letonya, Litvanya, Malta, Fas, Namibya, Hollanda, Norveç, Umman, Polonya, Portekiz, Katar, Romanya, Suudi Arabistan, Sırbistan, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Tunus ve Zimbabwe ülkelerinde kullanıma sunuldu. Fransa, İsviçre ve Almanya’da şoförlerin rastgele bir usul ile radarları görüntülemeleri yasa dışı durumda. Bu yüzden yeni yayınlanan özellikler bu ülkelerde kullanılamıyor.

Hem iOS hem de Android kullanıcıları yeni özelliklerden yararlanabiliyor. Şu an için yalnızca Android kullanıcıları sabit radarları ve taşınabilir radar pozisyonunu bildirebiliyor. Piyasadaki navigasyonları baz alırsak birçok kilit özelliği barındırmayan bir navigasyon Google Haritalar. Lakin birtakım dezavantajlarını sürat hududu ve radar görüntüleme özellikleriyle uygunlaştırmak istiyor.

Başa dön tuşu