Google Huawei anlaşması ne olacak? İşte son durum

ABD tarafından Huawei ve Çin‘e karşı yaptırımlar sürat kazandı. Pekala Google Huawei anlaşması ne olacak? Huawei Android yasağı uygulamaya kondu mu konacak mı? Huawei yaptırımlarından kullanıcılar nasıl etkilenecek? Yanıtı ve son gelişmeleri sizler için bir ortaya getirdik.

Çin ve ABD ortasındaki ticari ve siyasi tansiyon, Huawei başta olmak üzere öteki Çinli üreticileri etkilemeye başladı. Şimdilik oklar Huawei’ye çevrilmiş durumda lakin öteki Çinli üreticiler için de emsal kararların çıkması an sorunu.

Son 1 haftada gerçekleşen gelişmeleri, bu gelişmeler ışığında olabilecekler ve kullanıcıları bekleyen gelişmeleri hem yazılı olarak hem de görüntü olarak bir ortaya getirdik. Görüntümüzün altında açıklama kısmında, hem ilgili haberleri hem de yapılan açıklamaları, kaynaklarıyla bir arada okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

Huawei – ABD tarafında son 1 haftada neler oldu?

Amerika Lideri Trump, Ulusal Acil Durum ilan etti ve bu atılımla birlikte acil durum sonrasında ulusal güvenliği tehlikeye sokan şirketlerin ekipmanlarının kullanılması yasaklanmış oldu.

150 gün içinde uygulamaya konulması beklenen kararname, bilhassa Huawei’nin tesirini ortadan kaldırmak için atılan adım olarak görülüyor. Bu atakla birlikte Huawei yasağı resmen imzalanmış oldu.

Konuyla ilgili Ticaret Bakanlığı cephesinden de açıklama geldi. Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ülkenin bilgi ve bağlantı teknolojilerini yabancılardan muhafazayı hedeflerdiklerini söyledi. Kararnamede dikkat çeken ayrıntı ise rastgele bir ülke ya da şirketin isminin geçmemesi. Lakin daha evvelden Huawei’yi bir tehdit olarak gören ABD’nin bu atağında Çinli teknoloji devinin hissesi büyük.

Bu noktada yalnızca telefon olarak değil, irtibat alt yapısı olarak da Huawei ekipmanlarının kullanılmasının önüne geçilmiş oluyor. Huawei, bağlantı alt yapısı noktasında da epey büyük bir şirket.

Google Huawei mutabakatı ne olacak? Huawei Android yasağı geldi mi?

Dün Reuters tarafından ortaya atılan tez ile bir arada ABD’nin Huawei’ye karşı atılımlarından sonra,  Google Huawei ile olan tüm operasyonlarını askıya aldı.

Söz konusu durum dünya genelindeki tüm Huawei kullanıcılarını çok önemli bir biçimde etkileyebilir. Yaşanan olayın sonucu olarak Huawei kullanıcıları, Android güncellemelerine erişimde meseleler yaşayacak. Bu noktada öteki markalara nazaran çok daha geç güncelleme alınacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca kullanıcılar Google Play Store ve Gmail uygulamaları da dahil olmak üzere Google servislerine olan erişimi de kaybedecekler. Şu an için tüm bunların bir tez olduğunu söyleyelim. Fakat haberin kaynağı Reuters olduğu için önemli bir söylenti olduğunu da söylememiz gerekli.

Huawei Android yasağı argümanları için rahatlatıcı açıklama

Geçtiğimiz saatlerde Google’ın Huawei ile bağlarını askıya alması teknoloji dünyasına bomba üzere düştü. Çünkü, Android işletim sistemi Google tarafından geliştiriliyor ve Huawei şu anda dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi. Münasebetlerin askıya alınmasının akabinde Huawei Play Store akıbeti de merak edilir oldu.

Bu kararın açıklanmasının üzerinden yalnızca birkaç saat geçmesine karşın ” Huawei telefonların artık güncelleme almayacağı, Google Play Store’un çalışmaz hale geleceği ” üzere birçok argüman toplumsal medya platformları üzerinde yayıldı.

Google Huawei ile bağlarını askıya alması sonrasında, Intel, Qualcomm ve Broadcom da Huawei yasağına katıldı. Intel Huawei kararına Qualcomm ve Broadcom da katıldı.

Google Huawei telefonlarda uygulamaları yasaklamıyor!

Huawei, Play Store için kısmen sevindiren haber geldi. Android resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada Google’ın ABD hükümetinin kararlarına uyduğu doğrulanırken, Google Play Store ve Google Play Protect’in Huawei telefonlarda çalışmaya devam edeceği belirtiliyor.

Yani, Huawei kullanıcıları şu anda telefonlarında başta Google Play Store olmak üzere rastgele bir uygulamanın eksikliğini yaşamayacak. Telefonların yeni Android sürümlerini alıp almayacağı ise şu anda bilinmezliğini koruyor.

Tüm bunlara ek olarak Google’ın akabinde Intel, Qualcomm ve Broadcom’un da Huawei ile münasebetlerini askıya aldığını belirtmek isteriz.

Huawei kendi işletim sistemini mi hazırlayacak?

Aylardır gelme ihtimali olan yasak ve engellemeler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı. Huawei tarafında şimdi nasıl hazırlıklar var tam olarak bilinmiyor fakat 12 Mart tarihinde yaptığımız haberde, markanın kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yaptığını sizlerle paylaşmıştık.

Huawei’nin kendi işletim sistemi üzerinde çalıştığını, şahsen Huawei Eser Lider Yardımcısı Bruce Lee, Weibo üzerinden yaptığı açıklamayla doğrulamıştı. Açıklamada Android‘e alternatif işletim sisteminin ‘geliştirilme aşamasında‘ olduğunu, işletim sisteminin isminin ise KirinOS olma ihtimali hayli yüksek. Huawei, Mart ayında önceliklerinin Android olduğunu, ancak istenmeyen bir durum oluşma ihtimaline karşı bu tarafta hazırlıklar yaptıklarını belirtmişti.

Başa dön tuşu