Google, konum geçmişi özelliğini güncelledi

Önemli kaynaklardan topladığı dataların, hedeflenen reklam gelirlerini artırmaktan daha fazlası ismine kendisi için gerekli olduğunu savunan Google, kendi servislerini daha yararlı kılmak için çalışmalarına devam ediyor. Kimi bireyler ise yazılım şirketinin savunduğu fikre katılmıyor. Bu tartışmaya bir son vermek isteyen arama motoru, orta bir yol bulduğunu ilan etti.

Google pozisyon geçmişi özelliği otomatik silme kontrolüne kavuştu

Otomatik kontrol işlevi, geçtiğimiz Mayıs ayında duyurulmuştu. Bugün itibariyle Google, iOS ve Android aygıtlarda pozisyon geçmişi datalarını otomatik olarak silen yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu sayede kullanıcılar, artık, kendi bilgileri üzerinde daha çok denetime sahipler. Arama motoruna nazaran bu yazılım, insanlara teklifler konusunda hayli yardımcı oluyor.

Yeni işlev sayesinde, tercihinize bağlı olarak, her 3 ayda bir yahut her 18 ayda bir birikmiş olan pozisyon bilgilerinizi silebileceksiniz. Bunu yapmak için öncelikle Google hesabınızda yer alan “etkinliğim” kısmına girmelisiniz. Bu adımdan sonra, pozisyon geçmişi sekmesinde yer alan “otomatik olarak silmek için seç” seçeneğine tıklamalısınız. (İngilizce versiyonu: My Activity —>Choose to delete automatically)

Android ve iOS için geçerli olan bu fonksiyonel seçenekte bir varsayılan ayarı da mevcut. Bu varsayılan ayar sayesinde üç ay boyunca yahut on sekiz ay müddetince beklemek zorunda değilsiniz. Çünkü bu bilgileri elinizle de silebilirsiniz. Buna ek olarak şirket, bu bahis hakkında şöyle bir ikaz yaptı: “Bu güncelleme vakit alacak. Güncellemenin size gelmesi için biraz bekleyebilirsiniz.”

Başa dön tuşu