Google’dan Android geliştiricilerine kötü haber!

Google yazılımcılar için epey üzücü bir haber verdi. Önümüzdeki yıl Android uygulama geliştirmek için yazılımcıların en çok kullandığı IDE olan Android Studio 32 bit takviyesi kesilecek!

Önümüzdeki yıl Android Studio 32 bit takviyesi kesilecek!

Google Android uygulama geliştirmek için 2013 yılında Google I/O etkinliğinde sunduğu Android Studio’yu sunmuştu. Apache tarafından lisanslanan ve ücretsiz olarak sunulan uygulama geliştirme ortamı popülerliğini müdafaaya devam ediyor.

Fakat yeni açıklamaya nazaran Android uygulama geliştiriciler için en değerli IDE pozisyonunu sürdüren Android Studio için 32 bit desteği kesilecek. Google geliştirme ortamını daha uygun hale getirebilmek için bu radikal kararı aldığını da belirtti.

Google’ın Project Marble teşebbüsü ile ortaya çıkan bu durum için seneye kadar müddet olduğunu da vurguladı. Yani şirket gelecek yıl sonunda yazılım geliştirme ortamı için 32 bit işletim sistemlerine verilen dayanağı kaldıracak.

Google’ın bu süreçte geliştiricilere Windows’un 64 bit sürümüne geçmeleri için vakit vermesi de birçok yazılımcı için yeterli oldu zira 64 bit sürümü için donanımsal olarak ufakta olsa bir artış gerekebilir.

Son olarak Google, uygulama geliştiricilerin uygulamalarını 1 Ağustos tarihinden itibaren 64 bit olarak Play Store’da yayınlaması gerekeceğini de vurguladı.

Başa dön tuşu