Huawei ABD kararnamesi ile ilgili açıklama yaptı

Ulusal Acil Durum ilan eden ABD kararına Huawei’den karşılık geldi. Huawei ABD ile çalışmaya hazır olduğunu belirttiği açıklamada ABD kararnamesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Çinli telekom şirketlerini gaye alan kararnamesiyle gündeme geldi. ABD Lideri Donald Trump tarafından imzalanan kararname ile risk teşkil eden firmalardan ekipman alınması engellenmeye başlıyor.

Huawei ABD ile çalışmaya hazır

Ulusal Acil Durum ilan eden ABD’nin akabinde gözler Çinli üreticilere çevrildi. Huawei cephesinden, vakit geçmeden bir açıklama geldi. Şirket Trump idaresinin aldığı karar ile ilgili bir basın bülteni yayınlandı. 5G konusunda kıymetli bir pozisyonda olduğunu söyleyen Huawei, ABD ile çalışmaya hazır ve istekli olduğunu lisana getirdi. Ayrıyeten eser güvenliğini sağlamak için tesirli önlemler alındığını da belirtti.

Şirket açıklaması şu halde devam etti:

“Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha inançlı yahut daha güçlü hale getirmeyecek; bilakis, ABD’yi daha düşük standartlarda; lakin kıymetli alternatiflerle sonlandıracaktır. Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş etabındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına ziyan vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei’nin haklarını ihlal edecek ve başka önemli yasal meseleleri ortaya çıkaracaktır”

Başkan Trump tarafından imzalanan kelam konusu kararname iddialara nazaran 150 gün içinde uygulamaya konulacak. Uygulamaya konulmasının akabinde ulusal güvenliği tehlikeye soktuğu tez edilen şirketlerin ekipmanlarının kullanılması yasaklanacak.

Başa dön tuşu