Bakan Yardımcısı Sayan’dan kaçak telefon açıklaması

Kaçak telefonlar ile ilgili yapılan çalışmalar devam ediyor. Meclis’te görüşülen torba yasa teklifinin akabinde klonlanmış IMEI’ye sahip telefonlar için 250 TL ödenmesi gerektiğine karar verildi. Hususla ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Fatih Sayan da açıklama yaptı. Sayan ülkemizdeki kaçak telefon sayısına değindi.

Kaçak telefon için 250 TL’lik af

Telefonların sisteme kaydedilmesi için vatandaşların 1 yıl içinde müracaat edip 250 TL’lik ödemeyi gerçekleştirmesi gerekiyor. 1 yıllık sürecin tamamlanmasının ardından klonlanmış IMEI’ye sahip telefonlar kapatılacak. Sayan da bu yeni karar ve ülkemizdeki kaçak telefon sayısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sözcü’de yer verilen habere nazaran, Sayan şunları söyledi; “Ülkemizde, 80 milyon kullanıcıya kayıtlı 270 milyon adet cep telefonu bulunuyor. Bunların 70 milyonundan son 7 yıldır sinyal alınamadı” Sayan ayrıyeten, “Klonlanmış IMEI’ye sahip telefonlar 250 TL karşılığında affedilecek” açıklamasında da bulundu

Daha evvel yırt dışından telefon getiren ve bu telefonu pasaport kaydı yerine IMEI klonlayarak kullanan tüketiciler, 250 TL ödeme yapması durumunda telefonlarını faal bir halde kullanmaya devam edecek. Lakin, 1 yıllık müddetin akabinde gerekli ödemesi yapılmayan telefonlar, tekrar açılmamak üzere kapatılacak.

Başka pasaporta IMEI kayıt devranı de bitti

Daha evvel yurt dışından getirilen telefonlar, yurt dışına yakın tarihte giriş çıkış yapmış bireylerin pasaportuna kaydettirilebiliyordu. Fakat, mayıs ayında alınan ve Resmi Gazete’de yayınlanan kararla birlikte bu sürecin sona erdiği açıklandı. Artık, oburunun pasaportuna IMEI kayıt süreci yapılamayacak.

Yurt dışında telefon satın almış yolcunun kendi kimlik numarasını kayıtlı çizgilerle süreç yapması gerekiyor. Ayrıyeten, yurt dışından 3 yılda bir telefon kaydı yaptırıldığını da hatırlatalım.

Yurt dışından bir telefon getirdiyseniz IMEI kayıt süreci için 618,65 TL’lik kayıt fiyatını de ödemeniz gerekiyor.

Başa dön tuşu