Huawei, çalışanları için talimat verdi

Huawei ile ABD ortasındaki tansiyonda her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. ABD’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesiyle başlayan olaylar daha sonrasında Google ve birtakım Amerikan şirketleri Huawei ile olan alakalarını askıya aldı. Sonrasında ise Huawei ABD mahkemesine başvurarak yaptırımların iptalini talep etti. Son olarak Huawei çalışanları için bir talimat verdi. Huawei ABD ortasındaki tansiyonda yeni bir gelime gündeme geldi.

Huawei çalışanları toplantılarını iptal etti

Huawei cephesinden hem Kurucu hem de CEO seviyesinde Huawei ABD tansiyonu ile ilgili çeşitli açıklamalar yapıldı. Son olarak şirketin anavatanından dikkat çeken bir haber geldi.

Huawei’nin Shenzhen kentinde bulunan genel merkezinde çalışanların Amerikalılarla yapacakları toplantıların iptal etmeleri talep edildi. Temel ilgi çeken ise, burada çalışan Amerikalılara verilen talimat. Huawei, genel merkezde çalışan Amerikalıların geri göndermek için harekete geçti. Financial Times’ta yer alan bilgiye nazaran şirket, Amerikalı çalışanlara bilgisayarlarını toplayıp gitmelerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei Baş Stratejisti Dang Wenshuan, Huawei genel merkezinde, Ar-Ge departmanında çalışan Amerikan vatandaşlarının iki hafta evvel ABD’ye geri gönderildiğini söyledi. Bu tam da Trump idaresinin Huawei ve başka Çinli üreticileri ticari kara listeye aldığı periyoda denk geliyor. Wenshuan açıklamasına “Ne olacağını bilmiyoruz. Beyazdan daha beyaz olmalıyız” dedi. Wenshuan tıpkı vakitte Huawei çalışanları ile Amerikan vatandaşları ortasındaki etkileşimi sonlandırdıklarını da söyledi.

Huawei genel merkez içindeki ziyaretçilerin Amerikan pasaportlarının olup olmadığını denetim ediyor ve teknoloji ile ilgili özel mevzuların konuşulmamasına itina gösteriliyor.

Başa dön tuşu