iPhone artık kimlik olarak kullanılabilecek!

iPhone ve Apple Watch’ın NFC takviyesi sayesinde, Apple Pay’in kullanılabildiği ülkelerde kullanıcılar temassız ödemeler yapabiliyor. Örneğin, metroya binerken ödemeyi akıllı telefon yahut saat ile yaparak önemli bir vakit tasarrufu sağlanıyor.

WWDC 2019’da tanıtılan ve Eylül ayında kullanıcılara sunulacak olan iOS 13‘ün beraberinde getirdiği gelişmiş NFC takviyesi ile bir adım daha ileri gidilecek. Çünkü, Almanya’da iPhone’u kimlik olarak kullanmak mümkün hale geliyor.

iOS 13 ile iPhone kimlik olarak kullanılabilecek!

Apple’ın onaylı NFC kimlik dokümanı özelliğine Alman hükümeti tarafından dayanak sunulacağı açıklandı. Böylelikle kimliği iPhone ile tarayarak çevrimiçi işlemlerde yahut hava alanlarında check-in yapmak için kullanmak mümkün hale gelecek.

Mümkün hale gelecek diyoruz, çünkü birinci olarak iOS 13’ün yayınlanması ve Almanya’nın AusweisApp2 uygulamasına sahip olmasını beklemek gerekiyor.

Bu nedenle sistemin 2020 yılının başında yahut en yeterli ihtimal ile bu yıl sonunda devreye girmesi bekleniyor. Bu hususta birinci adımı atan ülkenin ise Japonya olduğunu belirtmek isteriz. Kimlik bilgilerinin telefon içerisinde depolanmasına ülkelerin gizlilik münasebetleri nedeniyle farklı yaklaşımlar sergilemesi bekleniyor.

Başa dön tuşu