Huawei CEO’su HongMeng OS’un hızını açıkladı

Geçen hafta düzenlenen G20 zirvesinde ABD Lideri Donald Trump’ın ABD şirketlerinin Huawei’ye satış yapabileceğini söylemesinin akabinde Huawei ve ABD ortasında sular durulmuştu. Teknoloji dünyasında sevindirici olarak bedellendirilen bu gelişme ile beklentiler yükselse de Huawei’nin Google ile çalışmaya devam edip etmeyeceği şimdi bilinmeyen. ABD Ticaret Bakanlığı’nın kara listesinde kalmaya devam eden şirket, kurucu düzeyinde yeni bir açıklamayla gündeme geldi. Huawei CEO’su Ren Zhengfei, HongMeng OS suratı ile ilgili açıklama yaptı. Ayrıyeten, şirket cephesinden Huawei satışları ile ilgili de bir itiraf geldi.

HongMeng OS suratı ile iOS‘u da geçecek

Huawei CEO’su Ren Zhengfei geçtiğimiz günlerde Fransız mecmuası Lepoint’e verdiği röportajda HongMeng OS suratı ile ilgili bilgiler verdi. Yeni işletim sisteminin otonom araçlar için kullanılabileceğini belirten Ren, Android’den yüzde 60 daha süratli olduğu söylenen işletim sisteminin ayrıyeten iOS’ten de süratli olacağını tez etti. CEO buna destek olarak, süreç gecikmesinin 5 milisaniyeden az olmasını gösterdi.

Huawei’nin Google Play Store yerine yeni bir uygulama mağazası geliştirdiğini tekrar belirten Ren, kendi mağazalarının da geliştiriciler için iOS ve Android kadar değerli olacağının altını çizdi.

Google’ın Huawei ile olan bağını tekrar başlatmadığı senaryoda HongMeng OS, Huawei Mate 30 ailesiyle birlikte piyasaya sürülebilir.

Huawei satışları için itiraf üzere açıklama

Huawei’nin Batı Avrupa Tüketici İş Kümesi Lideri Walter Ji verdiği röportajda, şirketin gelecek yıl en âlâ akıllı telefon üreticisi olmak için Samsung’u geçemeyeceğini itiraf etti. Ocak ayından Mart ayına kadar geçen müddette, geçen yılın tıpkı devrine nazaran satışlarını yüzde 50,3 artıran Huawei 59 milyonluk sevkiyata imza attı. Bu sayede Samsung’un bir adım gerisinde yer aldı. Bir sonraki yıl için Samsung’ u geçme iddiaları olan şirket, milletlerarası teslimatlarda yüzde 40 – yüzde 60 oranında bir düşüş öngörüyor. Bu da Samsung’u geçme ihtimalini suya düşürüyor.

Başa dön tuşu