Huawei: Google kullanıcılarını kaybedebilir!

ABD Ticaret Yasağı, Huawei’nin Amerikalı şirketlerle olan bağlarını engelliyor. Şirketi güç durumda bırakmaya çalışan bu karar, Huawei Google münasebetlerinin de askıya alınmasına neden oldu. Kamuoyu ekseriyetle Huawei tarafında üzere görünüyor ve birçok yasağı haksız görüyor. Huawei kendi işletim sistemi ile ilgili çalışmalarını sürdürürken, Google’a da bir ikaz yapmayı ihmal etmedi. Huawei Google için değerli bir ikaz yaptı.

Huawei Google için uyarıyı Avustralya’dan yaptı

Huawei Google için yaptığı açıklamada, gelecekte Huawei telefonların Android işletim sistemini kullanmasına müsaade verilmezse Google’ın 700-800 milyon civarında bir kullanıcıyı kaybedeceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama Huawei Avustralya cephesinden geldi. Huawei Avustralya Genel Müdürü Larking Huang, Google’ı sevdiğini ve Huawei’nin kullandığı başka ABD eserlerini kullanmaya devam etmek istediğini söyledi. Huang ayrıyeten, Huawei’nin elinden gelenin en uygununu yapmasına karşın ABD eserlerine erişim sağlayamazsa, alternatif oluşturmakta zorlanmayacağının da altını çizdi. Yönetici kelamlarına “Yasağın boyutu ne basamakta olursa olsun, yeni akıllı telefonumuz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Google, Huawei’nin söylediği üzere 700 milyon kullanıcısını kaybeder mi, yoksa bu kullanıcılar Huawei’nin rakipleri ile yoluna devam mı eder? Bunu vakit içinde göreceğiz.

Şimdilik kesin olan tek şey, ticaret yasağı olsun ya da olmasın, Huawei yakın vakitte yeni akıllı telefonunu karşımıza çıkaracak.

Başa dön tuşu