Huawei işletim sistemi, Android’den hızlı mı?

İddialara nazaran Huawei işletim sistemi, Android‘den yüzde 60 daha süratli. Çinli Tencent, Oppo ve Xiaomi üzere devlerin test ettiği söylenen işletim sistemi, Android’den daha süratli olabilir!

ABD – Çin ortasındaki tansiyonun amaç ismi Huawei, B planı olarak açıkladığı kendi işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Henüz tam olarak isminin ne olacağı kesinleşmeyen Huawei işletim sistemi, test için Çinli üreticilere gönderilmiş olabilir.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız habere nazaran, 1 milyon Huawei HongMeng OS yüklü test aygıtının da yolda olduğunu paylaşmıştık.

Huawei işletim sistemi nitekim süratli mı?

Çinli Küresel Times kaynaklı haber, Çinli üreticilere yakın isimsiz bir kaynağa dayandırılıyor. Doğal bu haber platformunun Çin hükümetine yakın olduğunu ve bu haberin algı operasyonu oluşturmak için ortaya atılmış olma ihtimalini de küçümsememek gerekiyor.

Habere nazaran Tencent başta olmak üzere, Çinli telefon üreticilerinden Xiaomi, Oppo ve Vivo üzere firmalar da Huawei HongMeng OS testlerine başladı. Bu testlerde de performans Android’e nazaran yüzde 60 daha süratli.

Çinli Küresel Times kaynaklı bu haber, Forbes başta olmak üzere pek çok küresel sitede haber olarak yer almış durumda. Lakin başlar karışık.

Hem haberde bahsi geçen hiç bir şirketin, ilgili haberle alakalı bir açıklaması bulunmuyor. Hem de şimdi Huawei işletim sistemi ile ilgili hiç bir bilgi, kamuoyu tarafından bilinmiyor. Bu haber, olumsuz algıyı kırmak için yapılan temelsiz bir haber de olabilir.

Huawei işletim sistemi ne evrede?

Huawei işletim sistemi hakkında pek çok tez gündemde. Şimdi ismi bile net bir halde belirli olmayan bu işletim sisteminin, şimdi ayrıntıları da belirli değil.

Açık kaynaklı, Google servislerinden arındırılmış AOSP tabanlı bir sistem olarak mı karşımıza çıkacak yoksa farklı bir Linux tabanlı işletim sistemi mi olacak bekleyip göreceğiz.

Huawei‘nin en son yaptığı AppGallery atağına bakacak olduğumuzda karşımıza AOSP tabanlı, içerisinde Google servisleri olmayan bir Android türevi de karşımıza çıkabilir.

Son olarak Huawei işletim sistemi Android’den yüzde 60 daha süratli olabilir mi? Olağan olabilir, fakat bu haberler akıllara evvelce Samsung‘un Tizen işletim sistemiyle ilgili çıkan haberleri getiriyor.

Arka planda çalışan servisler şimdi epey azken, platforma eklenecek pek çok daha içerik varken, performans daha yüksek olabilir. Fakat piyasaya sürülecek versiyona yakın bir sürümü ve şeffaf test şartlarıyla karşılaştırma yapmak en mantıklısı olacaktır.

Başa dön tuşu