Huawei kararının Google’a maliyeti ne kadar olacak?

Son vakitlerde yaşanan ticari tansiyondan etkilenen Huawei, Google tarafından da birliklerinin askıya alınması yaptırımı ile karşı karşıya kalmıştı. 90 gün boyunca ertelenen kararın uygulamaya alınması durumunda Google Huawei kararından ne kadar etkilenecek?

Google Huawei yaptırımının maliyeti ne kadar?

Google’ın Huawei’e uygulayacağı yaptırımların faal hale gelmesi durumunda Huawei ile birlikte Google da kıymetli bir gelir kaynağından vazgeçmiş olacaktır. Şu an için kullanılan her beş akıllı telefondan çabucak hemen birisinin Huawei marka olduğunu düşünürsek, şirketin pek çok alanda da etkin olarak etkili bir duruş sergilediğini düşünmemiz yanlış olmaz.

Bu yaptırımın Google’a maliyetini hesaplayan araştırma kuruluşları, ilgi cazip kimi dataları de paylaştı. Kelam konusu ihtimallerin gerçekleşmesinden Google, yılda yaklaşık 425 milyon dolarlık gelir düşüşü ile etkilenecek.

Huawei Android kullanmaya devam ederse, kullanıcı sayısının artması ile birlikte daha fazla gelir sağlamaya başlayacak. Bu nedenle Google’ın da vazgeçtiği potansiyel gelirin de yıldan yıla düşeceğini söylememiz yanlışsız olur.

Bu zararın yaklaşık 388 milyon dolarlık kısmı, direkt olarak Google Play Store gelirlerinden kaynaklanıyor. Google olağan kurallarda Play Store üzerinden yıllık 7 milyar dolar gelir sağlıyor. Huawei’nin büyük hissesine karşın sağladığı gelir biraz küçük gözükmüş olabilir. Bunun nedeni Huawei kullanıcılarının yarısından fazlasının Çin’de bulunması. Çin’de Play Store servislerinin kullanımı yasak olduğundan gelir de orantısal olarak düşmüş oluyor.

Başa dön tuşu