Huawei Rus yapımı işletim sistemine odaklanacak!

Çin ile ABD tansiyonu hala devam ederken Huawei yeni işletim sistemi alternatifleri üzerinde çalışıyor. HongMeng OS’un akabinde şirket, yeni işletim sistemi olarak yoluna Aurora OS ile devam edebilir!

Huawei Rus imali Aurora OS’a odağını artıracak!

Geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Putin, Huawei’in global pazarın dışına itildiğine dair şirket lehine kıymetli bir açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamanın akabinde Huawei ile Rusya’nın işletim sistemi konusunda birlikte çalışacağı söylentileri de ortaya çıktı.

Öncelikle 2012’den bu yana geliştirilmeye devam eden HongMeng OS öteki ismiyle ARK OS hala Android tabanlı bir işletim sistemi. Bu yüzden şirket Android’e bağlı kalmamak ismine yeni planlar üzerinde çalışıyor.

Daha evvel sızdırılan raporlara göre Huawei, Fin şirketi Jolla’nın Sailfish OS Linux dağıtımına dayanan açık kaynaklı Rus üretimi Aurora OS’u aygıtlarında test ediyordu. Yeni çıkan raporlar ise şirketin Android tabanlı işletim sistemini büsbütün bırakarak Aurora OS üzerinde odaklanacağını bildirdi.

Aslında, iOS ve Android karşısında kullanım oranı hayli düşük olan işletim sistemi gizlilik ve güvenlik konusundaki odağı ile hayli benimsenmiş bir kullanıcı kitlesine sahip.

Şirketin Android dışı bir işletim sistemine odaklanması, uygulama dayanağının tüketici için ne kadar kıymetli olduğu düşünüldüğünde riskli bir hareket olacak üzere gözüküyor. Bu nedenle AppGallery için uygulama geliştiricileri ile bağlantı kurmaya da devam ediyor.

Prototiplerin ve yapılan testlerin başarılı sonuçlanmasıyla birlikte Rusya ile yapılacak olan yeni iş birliğinin resmi olarak açıklanması bekleniyor. Lakin bu işletim sistemi olayı şirketlerin dışına çıkarak, ülkeler arası teknolojik savaş haline gelmiş üzere duruyor.

Başa dön tuşu