Huawei’den Google kararı için ilk açıklama!

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin ortasında yaşanan tansiyon, son olarak ABD’nin Ulusal Acil Durum ilan etmesiyle bir adım öteye taşındı. ABD tarafından çıkarılan kararname doğrultusunda, Risk teşkil eden firmalardan ekipman alınması engellendi. Kısa bir mühlet sonra Google Huawei ile ilgili aldığı kararla dikkat çekti.

Huawei Google ile ilgili açıklama yaptı

Aradan geçen kısa mühletin akabinde Google Huawei ile olan ilgilerini askıya aldığını açıkladı. Teknoloji dünyasına damga vuran bu kararla birlikte Huawei, Android kısıtlamasıyla karşı karşıya geldi. Google Huawei kararıyla gündeme gelirken mevzuya Çinli teknoloji devinden süratle bir açıklama geldi. Şirket yaptığı açıklamada birinci olarak Android’in dünyadaki gelişimine katkıda bulunan kıymetli bir marka olduklarına değindi.

Android’in en kıymetli global iş ortaklarından biri olduğunu belirten Huawei, satılan tüm Huawei ve Honor markalı akıllı telefon ve tabletler için kullanıcılara güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmet sunmaya devam edeceklerini söyledi. Kullanıcıları mağdur duruma düşürmeyeceklerinin altını çizen Huawei, açıklamasında Google ve Android cephesinden gelen açıklamalara da yer verdi.

Google yaptığı açıklamada sonuçları gözden geçirdiklerine değindi. Ayrıyeten açıklamada “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect‘teki güvenlik müdafaaları mevcut Huawei aygıtlarında çalışmaya devam edecek” bilgisi de yer aldı.

Android tarafı ise aşağıdaki üzere bir açıklama yaptı.

“ABD hükümetinin son aksiyonlarına uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak Huawei kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin tüm ihtiyaçlarına uymakla birlikte, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut aygıtlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği üzere hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Başa dön tuşu