Lenovo Thinkbook 13S inceledik

Bilgisayar denince akla gelen ilk markalardan biri olan Lenovo özellikle Thinkbook ailesi ile başarılı çözümler üretiyor. Ailenin taşınabilir ve performanslı modellerinden biri olan Lenovo Thinkbook 13S test merkezimize geldi ve detaylı bir test yaptık.

Lenovo Thinkbook 13S inceledik

İnce ve hafif olarak tanımlanan bir dönem Intel’in Ultrabook adını verdiği türde bir model olan Lenovo Thinkbook 13S, 13,3 inç Full HD ekrana sahip bir bilgisayar. Güç düğmesine entegre edilen parmak izi okuyucu, 1.4 kg ağırlık, Bluetooth 5.2, USB TYpe-C ve 2 adet USB 3.1 Gen 1 ve HDMI çıkışı gibi özellikleri bulununan bilgisayarda ne yazık ki kart okuyucu bulunmuyor. microSD okuyucu olsa ona da razıydım ama o bile yok. Bilgisayarın ilk dikkatimi çeken negatif özelliği bu oldu.

Son 10 yıldır sürekli dizüstü bilgisayar kullanan biri olarak bu alanda profesyonel bir kullanıcı olarak görüyorum kendimi. Bu bakımdan ahkam kesebilecek kadar bilgim var. Bilgisayarın klavyesi gayet ergonomik. Klavye aynı zamanda ışıklandırma özelliğine de sahip. Ayrıca bu klavye su dökülmelerine karşı dayanıklı. Firmanın verdiği bilgiye göre 60 santimetreküp su dökülmelerine karşı dayanıklı bir klavye var. Muhtemelen bu değer çay ya da kahve fincanındaki miktara eşit. Ama siz yine de bilgisayarın etrafında sıcak içecekleri tüketirken dikkatli olun. Bu arada ekran 180 derece açılabiliyor. Bu da güzel bir özellik. 

Öte yandan bize gönderilen ürün yurtdışından gelen bir sürüm olduğundan Türkçe Q klavyeye sahip değildi. Muhtemelen satılan sürümler Türkçe Q klavye gelecektir. 

Ekranı Full HD çözünürlük sunan bilgisayarda bu ekran mat olarak tasarlanmış. Mat ekranları seven bir kullanıcı olarak beğendiğimi söyleyeyim.

Oldukça ince bir çerçevesi bulunan ekran (5.5 mm) kullanım zevkini ve keyfini artırıyor. Bu ince ekranlar son dönemde popüler olmaya başladı. Bunun en önemli sebebi daha küçük gövdelere daha büyük ekranlar sığdırabilme.

Bilgisayarda Intel Core i5 8265U işlemci kullanıyor. Sekizinci nesil olan bu işlemci görevini başarı ile yerine getiriyor. Günlük ihtiyaçları karşılayabilen bu işlemci sizi yarı yolda bırakmıyor. Bilgisayarda 8 GB RAM bulunuyor. Ayrıca depolama kapasitesi de 256 GB ve SSD depolama türü tercih edilmiş.

Bu donanımla bilgisayar günlük her ihtiyacı karşılayacak şekilde kullanılabiliyor. İşletim sistemi Windows 10 Pro olan Lenovo Thinkbook 13S‘in oyun konusunda fazla bir iddiası yok ama çok yüksek donanım ihtiyacı olmayan oyunları da oynayabilirsiniz. Ses sistemi Harman tarafından tasarlanan bilgisayarda ses kalitesi de (bu tarz bir ürüne göre) yeterli seviyede.

Bilgisayarda parmak izi okuyucu güç tuşuna entegre edilmiş. Gerekli ayarları yaparsanız bilgisayarı parmak izinizle de açabiliyorsunuz. Yine güzel bir özellik. 

Lenovo Thinkbook 13S performanı

Yukarıda da yazdığım gibi donanım anlamında SSD kullanması, sekizinci nesil de olsa (iki önceki nesil) i5 işlemci 8 GB RAM yeterli bir performans sunuyor. Günlük ihtiyaçları fazlasıyla görebilecek bir bilgisayar olan Lenovo Thinkbook 13S, yeterli vaktiniz varsa Premier’de render bile yapabilecek bir ürün. Ekran kartı olarak bütünleşik Intel HD Graphics‘e sahip olan bilgisayarda ekran kartı performansı bu kartın verdiği ile sınırlı.

PCMark testine de soktuğumuz bilgisayar bize 3697 puanlık bir sonuç verdi. Benzerlerine yakın bir değer ve sıkıntı oluşturmayacak bir performans

Lenovo Thinkbook 13S bağlantıları

Bilgisayarda 1 adet USB Type-C iki adet USB 3.1 çıkış yer alıyor. Ayrıca standart HDMI bağlantısına da sahip. Ayrıca bir de kulaklık/mikrofon girişi bulunuyor. Bunun dışında bağlantı sunmayan bilgisayarda bu bağlantıların (kart okuyucu eksikliğine şerh düşüyorum) yeterli olduğunu belirteyim.

Lenovo Thinkbook 13S pil ömrü

Bilgisayarın pili ile ilgili PCMark testleri de yaptık. modern Office kurgusunda pil ömrü 9 saat 33 dakika çıktı. Oyun performan testinde ise 1 saat 47 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Gerçek hayat kullanımda pil ömrü en az 5-6 saat oluyor. Elbette kullanım şartlarına, ne yaptığınıza bağlı olarak bu rakamı artırmak ve azaltmak mümkün. Ama pil ömrünün fazlasıyla iyi olduğunu söylemek isterim.

Lenovo Thinkbook 13S fiyatı

İncelemeyi yaptığımız 5 Aralık tarihi itibariyle Lenovo Thinkbook 13S’in fiyatı 5.400 TL civarında idi. Piyasada benzer özellikleri 500-600 TL daha ucuza sunan farklı markaların bilgisayarlarının olduğunu da belirteyim. Muhtemelen bu fiyat farkının sebebi işletim sistemi. Ucuz olan modellerin tamamının Windows 10 home sürümünü kullanıyor. Lenovo Thinkbook 13S ise Windows 10 Pro ile geliyor.

ARTILARI

  • Hafif ve kullanışlı gövde
  • Fiyatına göre yeterli performans

EKSİLERİ

  • microSD olsa da bir kart okuyucu bulunmalıydı

Sonuç olarak günlük ve mobil kullanım için fazlasıyla yeterli bir model olan Lenovo Thinkbook 13S, beklentileri karşılayacak bir bilgisayar olmuş. Bu tarz ihtiyaçları olanların dikkate alması gereken bir model.

Başa dön tuşu