YouTube video arama yeni özellikle kolaylaşacak

Daha evvel YouTube üzerinde Google Asistan yardımıyla sesli arama yapabiliyorduk. Ama bu sesli arama yalnızca sonuçları ekranda gösterilmesini sağlıyordu. Bunun için YouTube sesli arama özelliğini geliştiriyor. YouTube görüntü arama yeni özelliğin sayesinde kolaylaşıyor.

YouTube görüntü arama daha kolay hale geliyor

Zamanla Google’ın ses tanıma algoritmaları daha âlâ ve daha akıllı hale geliyor ve bu gelişmeyi en âlâ deneyimleyebileceğimiz platformlardan biri de YouTube. YouTube yeni sesli arama özelliği ile kullanıcıların aramalarını yapmalarının çabucak akabinde görüntüyü oynatmaya başlıyor. Bu sayede sesli arama ile rastgele bir yazı yazmadan rahatlıkla dilediğiniz görüntüyü izleyebiliyorsunuz.

Bunu denemek için, telefonunuzdaki YouTube uygulamasında arama sayfasını açın, akabinde sağ üstteki mikrofon simgesine dokunun. ‘Oynat’ diyerek başlayın ve akabinde bir sanatkarın yeni müziği, en son Avengers sinemasının fragmanı, Eurovision 2019 galibi üzere detaylı bir anahtar kelime içeren bir görüntü isteyin. Direkt olarak görüntünüz açılarak görüntüyü izlemeye başlayabileceksiniz.

Yeni algoritma konuştuğunuzu anında anlayabildiği üzere tıpkı anda filtreleyerek sizin yerinize gerekli süreçleri yapıyor. Bu yüzden yalnızca bir sonuç sayfası vermek yerine, oynamayı seçmeniz yahut dokunmanız gerekmeden görüntüyü çabucak oynatmaya başlıyor.

Eski arayüz ile karşılaştırıldığında, yeni sesli arama arayüzünün tüm ekranı kapladığını ve mavi yerine kırmızı bir mikrofonu olduğunu fark edeceksiniz. Bu özellik şimdi test basamağında kimi aygıtlara sunulmuş olsa da yakın vakitte tüm Android aygıtlarda kullanıma açılması bekleniyor.

Başa dön tuşu