iCloud için yeni güvenlik özelliği

Apple’ın Eylül lansmanı ile kullanıcılara resmi olarak sunacağı iOS 13, iPadOS 13 ve macOS Catalina için son testler devam ediyor. Bugün iOS 13 beta yüklü bir aygıtta görüntülenen yeni iCloud güvenlik özelliği de kullanıcıları oldukça rahatlatacak.

iOS 13 beta ile gelen yeni iCloud güvenlik özelliği!

Apple iOS 13, iPadOS ve macOS Catalina beta test aygıtları ile tarayıcınızdan açtığınız iCloud için yeni bir oturum açma süreci üzerinde çalışıyor. Bu işletim sistemlerinin beta sürümü şurası olan aygıtlarınızda beta.icloud.com adresine gittiğinizde, artık daha süratli ve inançlı giriş yapabileceksiniz.

iOS 13, iPadOS yahut macOS Catalina betalarının yüklü olduğu rastgele bir aygıtta iCloud’u Safari‘de açtığınızda, Apple Kimliğinizi Face ID yahut Touch ID kullanarak oturum açma onayı yeni bir açılır pencere göreceksiniz.

Face ID özellikli aygıtlarda süratli bir formda yüzünüzü tarayarak iCloud açılırken, Touch Bar özellikli MacBook Pro dahil öteki aygıtlarda da Touch ID kullanarak hesabınıza erişim sağlayabileceksiniz. Yani neredeyse tüm Apple aygıtlarınızda bu yeni özelliği kullanabileceksiniz.

Önemli bir mevzuya da değinmek gerekirse, iCloud.com’u tarayınız üzerinden açtığınızda otomatik olarak beta.icloud.com adresine yönlendirilmezseniz. Face ID yahut Touch ID özelliğini kullanarak giriş yapmayınız.

Özelliğin test kademesinde olmasından dolayı URL yanlışları ortaya çıkabiliyor. Bundan yararlanmak isteyen kimi bireyler de beta.icloud.com sitesindeymiş görünümü vererek kişisel verilerinize erişebiliyor.

Fakat yeni iOS, iPadOS ve macOS sürümünün resmi olarak yayınlanmasıyla Face ID ve Touch ID kullanarak oturum açmak, oturum açma bilgilerinizi el ile girmekten çok daha kolay ve daha güvenli hale gelecektir.

Başa dön tuşu