İnsanlar hangi telefonu kullandığını bilmiyor

Günümüzde akıllı telefonların yaygınlığı göz önüne alındığında herkesin kullandığı modelin teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmasını bekleyemeyiz. Lakin Amerika’da yapılan ankete nazaran bilhassa iPhone sahipleri hangi telefonu kullandığını bilmiyor.

iPhone sahipleri hangi modeli kullandığını bilmiyor!

Decluttr tarafından gerçekleştirilen anket, Amerika’da bulunan 2,000 farklı tüketiciye yapıldı. Ankette kullanıcılara sorulan tipik olmayan sorularla birlikte, tüketicilerin kullandıkları modeller hakkında pek de bilgisi olmadığı ortaya çıktı.

Anket sırasında ankete katılan bireylere aynı üreticiden farklı modeller gösterildi. Akabinde ankete katılanlardan bu modeller ortasından kendi kullandıkları modeli seçmeleri istendi. Bu sırada iPhone XR ve iPhone 7 sahiplerinin yalnızca yüzde 44’lük kısmının kullandıkları modelleri bilmesi ise dikkatleri çekti.

Bu noktada en yüksek orana sahip modeller ise genelde Samsung modellerinden oluşuyor. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise modeller ortası tasarım çizgisinin fark edilebilirlikten kaynaklanıyor.

Bununla birlikte tüketiciler, özellikler konusunda da bilgisiz sayılabilirler. Ankete nazaran Galaxy S7, S8 ve S9 sahiplerinin yüzde 60’ı, kullandıkları modellerde kablosuz şarj özelliğinin olduğunun farkında değillerdi. iPhone X, XR ve XS sahiplerinin yarısının suya dayanıklılık hakkında bilgi sahibi olmaması da gözlerden kaçmadı.

Bu bahiste en dikkat çeken sorulardan birisi de 5G teknolojisine yönelik oldu. 5G dayanaklı iPhone modellerinin önümüzdeki yıllarda satışa sunulması beklenirken, AT&T müşterilerinin yüzde 24’ü Verizon müşterilerinin ise yüzde 47’si kullandıkları iPhone’da 5G olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte bu oranların Samsung kullanıcılarında da emsal durumlarda olduğunu söyleyebiliriz. Lakin bunun Galaxy S10 5G modelinden kaynaklanabileceğini göz önünde bulunduralım.

Anketi yapan Decluttr’nin asıl dikkat çekmek istediği noktalardan birisi, akıllı telefonlardaki pek çok özelliğin kullanıcılar tarafından pek fazla kullanılmadığı ve bunların gereksiz olduğu tarafındaydı.

Peki siz bu anket hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce tüketiciler bu noktada ne kadar bilinçli?

Başa dön tuşu