Intel Core i3-N305 CES 2023’te tanıtıldı!

Intel, 12. jenerasyon Alder Lake-N serisinin meyvesi olan Core i3-N305 işlemcisini tanıttı. Tamamı küçük çekirdeklerden oluşan bu işlemci, selefleriyle kıyaslandığı vakit hem CPU hem de GPU tarafında devasa performans artışı sağlıyor. İşte Intel Core i3-N305 özellikleri…

Intel Core i3-N305 özellikleri

Intel Core i3-N305, özellikleri itibariyle konut ve iş bilgisayarları için ülkü bir işlemci üzere gözüküyor olsa da performans tarafında beklentilerin üzerine çıkmayı başarıyor. 8 çekirdekli bu çipin temel saat suratı 1.8 GHz olsa da 3.7 GHz düzeyine kadar stabil performansını koruyor.

Uygun fiyatı nedeniyle birçok kişinin ve şirketin birinci tercihi olacak olan bu işlemci, seleflerinden N200 ile kıyaslandığı vakit CPU’da yüzde 42 oranında daha yüksek sonuçlar ortaya koyuyor. GPU tarafında baktığımızda ise bu farkın yüzde 56’ya kadar çıktığını görüyoruz.

Pentium Silver N6000 ile kıyasladığımız vakit da ortaya devasa bir fark çıkıyor. CPU tarafında yüzde 53 oranında bir uygunlaştırma görüyoruz. GPU’da da yeniden benzeri formda bu fark açılıyor ve yüzde 91 düzeyine kadar yükseliyor.

İşlemci birebir vakitte pandemi sonrası birçok insanın ve şirketin aradığı IPU ve MIPI kamera takviyesi, Wi-Fi 5’e kıyasla neredeyse 3 kata varan daha süratli Wi-Fi 6E internet kontağı ve de GNA 3.0 art plan gürültü engelleme özelliklerini sunuyor.

Tabii birtakım özelleştirmeler de göreceğiz. Örneğin Intel, 7nm mimarisiyle üretilen bu çipin Watt başına performans arayanlara 4 ila 8 ortası verimlilik çekirdeği sunduğunu belirtiyor. Bu sayede mevcut performansınızı koruyarak daha düşük güç tüketebilirsiniz.

Sunulan başka dayanaklar şu halde; DDR4-DDR5 RAM, LPDDR5-4800, HDMI 2.0b, DP 1.4, TCSS-USB3/DP 1.4, eDP 1.4b-MIPI DSI 1.3, 8x USB2/4x USB3, PCIe Gen3x9, SATA 3.0×2, Wi-Fi 6E-Gigabit+, eMMC/UFS ve dahası…

Bu işlemciyi önümüzdeki periyotta Microsoft, Chromebook, Acer, Dell, HP, Lenovo ve Asus üzere birçok ChromeOS ve Windows işletim sistemini kullanan bilgisayarda göreceğiz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu