Intel, gelecek yıl ekran kartlarında lider olmaya hazırlanıyor!

Intel, Arc serisi ekran kartları ile piyasaya güçlü bir giriş yaptı. 2022 yılının Ekim ayında Arc A770 ve A750 kartları ile kullanıcıların karşısına çıkan Intel, sonradan yayımladığı şoför güncellemeleri ile de birden fazla kez gündeme gelmişti. Halihazırda piyasada olan kartlarını güncellemeler ile güzelleştirmeye devam eden şirket, anlaşılan o ki bu alana yönelik çizdiği yol haritasıyla gelecek yıllarda başkan olmayı planlıyor.

Intel’in ekran kartı piyasasındaki durumu nasıl?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor, Intel’in piyasaya sürdüğü her iki ekran kartı modeli de Nvidia ve AMD’nin zirve model kartlarından fazla orta segment kartlarına cevaben karşımıza çıktı. Mesela şirketin üst düzey kartı, Nvidia tarafında RTX 3060’ın karşılığı olarak yer alıyor ve fiyatlandırması da buna nazaran yapılıyor. Yani Intel şuan için yüksek performanslı kartlar geliştirmekten çok fiyatına oranla performans istikrarını yüksek tutmaya çalışıyor.

Ancak görünüşe nazaran şirket bu durumu değiştirerek orta segment yerine zirve düzey ekran kartı modelleri ile kullanıcıların karşısına çıkmayı ve öbür firmalar ile birebir müsabakayı hedefliyor.

Intel’in masaüstü ekran kartları hakkında yapılan sızıntılara nazaran şirketin yol haritası 2024 yılının ikinci çeyreğinde karşımıza iki adet grafik kartıyla çıkmaya yönelik. Xe2-HPG mikro işlemci mimarisinden yararlanan bu kartlar Battlemage isimli seride yer alacak, model numaralı ise BMG-G10 ve BMG-G21 olacak.

Bu kartlardan daha düşük performanslı olan BMG-G10 modeli 150W güç tüketimi yani TDP kıymetine sahipken birebir vakitte 6GB VRAM bellekle gelecek. Şirketin yüksek düzeye konumlandıracağı kart olan BMG-G21 ise 225W TPP pahasına sahip olacak, fakat kartın belleği hakkında şimdi bir bilgi bulunmuyor.

Hatırlatmakta yarar var ki sızdırılan bu yol haritası 2022 yılının üçüncü çeyreğinde hazırlanmış. Her ne kadar tabloda 2024 yılı gösteriliyor olsa da o vakitten bu yana bir kadro farklılıklar yaşanmış ve üretim sürecinde değişikliğe gidilmiş olabilir. Yani şuanda plan kademesinde üzere duran BMG-G10 ve BMG-G21 modelleri ilerleyen vakitte daha farklı bir vakitte ve farklı ayrıntılarla karşımıza çıkabilir.

Peki siz Intel’den nasıl bir ekran kartı görmek istersiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu