YouTube PiP modu için sevindirici haber!

YouTube PiP (resim içinde resim) modu başlangıçta yalnızca Youtube Premium kullanıcıları tarafından kullanılabiliyordu. Lakin bu özellik geçtiğimiz Haziran ayında ABD’deki Premium olmayan kullanıcılara da sunuldu. Ortadan dokuz aydan daha uzun bir mühlet geçtikten sonra, PiP modu artık de ABD dışındaki Premium olmayan abonelerin hizmetine açılıyor.

YouTube PiP modu ile arkaplanda görüntü oynatabilirsiniz

YouTube PiP modu faal durumdayken, art plandaki görüntüleri harici bir pencerede izleyebilirsiniz. Eş zamanlı olarak başka uygulamaları çalıştırabilir, uygulamalar ortasında geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle hem görüntü seyredebilir, hem de öbür işlerinizi yapabilirsiniz. PiP modunu kullanmak için görüntü seyrederken home tuşuna basmak kâfi oluyor.

Aslında bu özelliği kimi akıllı telefon üreticileri kendi arayüzlerine dahil etmişlerdi. Ayrıyeten Netflix, Whatsapp, Twitter üzere birçok uygulama da PiP (resim içinde resim) takviyesini bir müddet evvel kullanıcıların kullanımına açmıştı. Ancak birden fazla telefonda bilhassa de saf android kullanan aygıtlarda YouTube uygulamasının bu özelliğinden sadece birtakım ülkelerde kullanıma açık olan fiyatlı Premium kullanıcıları yararlanabiliyordu.

YouTube’un resim içinde resim (PiP) modu şimdi İtalya’daki Premium olmayan kullanıcılar için de açıldı ve yalnızca Android 8.0 Oreo ve üst sürümlerinde çalışıyor. Şu an için öteki bir ülkede aktifleştiğinin bilgisi şimdi yok lakin YouTube Premium servisinin desteklenmediği ülkemizde de yakında bu özelliği kullanabilmeyi umuyoruz.

Başa dön tuşu