iPhone çökme hatalarını çözmek için 3 yöntem

iPhone kullanıcılarının sistem kusurlarından ötürü bazen canı sıkılabiliyor. Bu tip durumlarda bilinen en tesirli tahlil ise aygıtın fabrika ayarlarına döndürülmesi olarak biliniyor. Lakin birtakım kullanıcılar, iPhone çökme hatalarından kurtulmak için üç yeni yol keşfetti.

iPhone çökme yanlışlarından kurtaran üç yöntem

Apple iPhone kullanıcıları, bir güncelleme yayınlanıncaya kadar mevcut meselelerin farkına varmayabiliyordu. Fakat kusurlu biçimlendirilmiş bildiri yapısı  fabrika ayarlarına dönme süreci yapmaya zorluyor. Bu yanılgı şirketin kusurlarını ve güvenlik açıklarını keşfeden güvenlik takımı olan Google Project Zero tarafından ortaya çıktı. Bugüne kadar hiç kimsenin bu yanılgıyı duymamasının nedeni, Project Zero kapsamında, 90 güne kadar bir yanlışın açıklanmaması ya da bir güncellemenin dağıtılması olarak açıklandı. Bu durumda Apple, iOS 12.3 güncellemesinde bu yanılgıyı giderdi. 13 Mayıs’ta yayınlananan güncelleme, Apple News +, AirPlay 2 ve yine tasarlanmış bir TV uygulamasını içeriyordu.

Hatalı biçimlendirilmiş bildirideki sorun, telefonun bir kod dizisi ile bir anahtar pahası beklemesi, fakat dahili olarak geldiğinden emin olmak için kod dizisini denetim etmemesiydi. Kod dahil olmadığından, ileti geldiğinde iPhone’un çökmesine sebep oluyor ve tekrar başlatılmasına sebep oluyordu. Bu döngü, sıfırlama süreciyle düzeltilemiyor ve kilidi açıldıktan sonra telefon kullanılamaz duruma geliyor. Bir kullanıcı, etkilenen bir iPhone’un meselesini gidermek için üç yol buldu:
  1. Cihazı ‘iPhone’umu Bul’ ile silin
  2. Cihazı kurtarma moduna alıp, iTunes ile güncelleyin
  3. SIM kartı çıkarıp ve Wifi menzilinden çıkın ve menüden aygıtı sıfırlayın

Bilindiği üzere geçen yıl kullanıcılar siyah bir nokta içeren iMessage iletisi aldığında ve dokunduğunda benzer bir sorun ortaya çıkmıştı. Siyah nokta, iPhone’un işlemcisini durduran ve telefonun çökmesine neden olan binlerce Unicode dizesi içeriyordu. Siyah nokta, WhatsApp’ta tıpkı iletisi alan Android kullanıcılarını da etkiledi. Yine geçen yıl Apple, dünyadaki iPhone’ların yine başlatılmasına neden olan bir yanılgıyı düzeltmek için bir iOS güncellemesi göndermek zorunda kaldı . Bu, bir iPhone kullanıcısı iMessage üzerinden gönderilen yahut bir metin alanına yerleştirilen Hint Telugu lisanından bir karakter içeren bir bildiri aldığında ortaya çıkıyor.

Apple şu anki sorunu çözse de, benzeri meseleler sık sık ortaya çıkıyor. Bu usul bir yanılgı ile karşılaşanlar üstteki metodları deneyebilirler. iPhone güncellemesi yapmayan kullanıcılar yeniden de, iPhone’unuzun her vakit iOS’in en son sürümünü çalıştırdığından ve verilerinizi sık sık yedeklediğinizden emin olmaları her vakit en tesirli tahlil olacaktır.

Başa dön tuşu