iPhone tasarım ekibine artık iki kişi liderlik edecek

iMac’ten iPhone’a kadar tüm Apple eserlerinin dizaynında imzası olan endüstriyel tasarım grubunun başındaki isim Jony Ive, misyonundan ayrıldı. Ortaya çıkan bu kararın çabucak ardından Ive’in yerine geçecek isim muhakkak oldu. Apple bu yeni misyon için Evans Hankey’i seçti. Hankeys şimdiye kadar Endüstriyel Tasarım kısmının başına geçmiş birinci bayan yönetici oldu.

iPhone tasarım grubunda iki başkan olacak

Apple, Jony Ive’ın yerini doldurabilmek için bundan sonra yoluna iki şahısla devam edecek. Dizayndaki boşluğu bu biçimde doldurabileceğine inanan şirket, bunun için Evans Hankeys ve Alan Dye üzere değerli isimli görevlendirdi. Bundan sonra Dye, yazılım ekibine liderlik edecek. Evans Hankey ise Endüstriyel Tasarım kısmının başına geçecek. Böylelikle, Apple tarihinde birinci sefer bir kişinin yerini iki şahısla doldurmuş oldu. Jony Ive’ın ayrılmasıyla yazılım tarafında oluşan boşluk bundan sonra Alan Dye’a emanet. Dye bu vazifede iOS, macOS ve iPadOS üzere yazılımları oluşturan grubun başına geçecek.

30 yıldır Apple bünyesinde çalışan Apple’ın baş dizayncısı Jony Ive, LoveFrom isimli bir şirket kurarak mesleğine devam edecek. Kendi şirketini kurmak için Apple’ın bünyesinden ayrılan Ive, geçen 30 yıl boyunca şirket çatısı altında sayısız projeye imza attı.

Başa dön tuşu