İstanbul’da kaçak telefon operasyonu

Yakın vakitte yurt dışından getirilen telefonlarla ilgili birçok yasa çıktı. Birinci olarak, pasaport kaydı ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Bunun çabucak gerisinden klonlanmış IMEI‘li telefonların sisteme dahil edilmesi için 250 TL ödenmesine karar verildi. Artık de İstanbul polisi, yurt dışından gelen telefonlar için bir operasyon düzenledi. İstanbul’da 4.146 kaçak telefon ele geçirildi.

Kaçak telefon operasyonu ile 4.146 telefon ele geçirildi

İstanbul Emniyeti‘ne bağlı Kaçakçılıkla Gayret Şube Müdürlüğü düzenlediği operasyonda kaçak telefonları amaç aldı. Fatih, Tahtakale’de hem toptan hem de perakende kaçak telefon satan şüpheliler için düzenlenen operasyonda, hurda telefonların IMEI’lerinin klonlandığı ve kaçak telefonlara taşındığı tespit edildi. Ayrıyeten, kaçak telefonların bir kısmının pasaport kaydı da olduğu ortaya çıktı. Kaçakçılar, pasaport kaydı yapabilmek için Artvin Sarp Sınırkapısı’ndan geçenlerle bağlantı kuran bir yapı oluşturuyor.

İstanbul dışında 16 vilayette operasyon düzenlendi. Tüm bu operasyonlarda toplam 34 kuşkulu göz altına alındı.

Yalnızca Fatih‘ten 4.146 adet telefon ele geçirildi. Ayrıyeten IMEI kopyalamak için kullanılan etiket makinesi, 230 batarya, 655 IMEI basılı etiket ve 126 telefon ekranının yanında şarj aleti ve kulaklık üzere aksesuarlara da el konuldu.

İstanbul polisinin şimdiye kadar düzenlediği orta operasyonlarla birlikte toplamda 3 milyon TL’lik materyal ele geçirdiği açıklandı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 15’i özgür bırakıldı. 19’u için ise isimli denetim kararı uygulandı.

Başa dön tuşu