Karşınızda Lenovo katlanabilir bilgisayar! Dünyada ilk video!

Dünyanın birinci katlanabilen bilgisayarı, az evvel Lenovo tarafından duyuruldu. Yakından görme imkanı bulduğumuz aygıtın görüntüsü, ShiftDelete.Net farkıyla yayında.

Lenovo’nun Orlando’da gerçekleştirdiği Accelerate 2019 etkinliğinde, sürpriz yenilikler duyuruldu. Kurumsal tahlillerin paylaşıldığı aktiflikte, dünyanın birinci katlanabilen dizüstü bilgisayarı damgasını vurdu.

CES’te ortaya çıkan, sonrasında Samsung’un duyurduğu ve akabinde Huawei tarafından paylaşılan katlanabilen telefonlardan sonra, gözler bilgisayar dünyasına çevrilmişti. Ve birinci haber, Lenovo’dan geldi.

Karşınızda Lenovo katlanabilir bilgisayar!

Orlando’da yerinde izleme imkanı bulduğumuz aktiflikte Lenovo, sır üzere sakladıkları ve sızdırma yapılmadan basın mensuplarının karşısına çıkarmayı başardığı bu dizüstü bilgisayarla, bölüme de heyecan verecek üzere duruyor.

Katlandığında çok az yer kaplayan bu dizüstü bilgisayar, Lenovo’nun beğenilen X1 ailesinin bir kesimi olacak. Aygıtın fiyatı konusunda şimdi bir bilgi yok.

Şu anda prototip evresinde olan esere fazla dokunmamıza müsaade verilmedi. Ne vakit çıkacağını merak edenler için çabucak söyleyelim; dizüstü bilgisayarını katlayıp yola çıkmak isteyenler, 2020’yi bekleyecekler.

Lenovo’nun bu duyurusundan sonra Dell, HP üzere rakiplerinin nasıl hareket edeceğini de ilerleyen günlerde görmüş olacağız.

Lenovo katlanabilir bilgisayar özellikleri

Samsung başta olmak üzere, birçok firmanın katlanabilen telefonlarında yaşanan teknik problemlerden ötürü, Lenovo tarafı işi çok sıkı tutuyor. Bu aygıtlardaki en kıymetli modüllerden biri olan ekran için LG ile birlikte çalışmayı tercih eden firma, menteşe konusunda nasıl bir yol izleyeceğinin ayrıntılarını vermedi.

Öyle ki, aygıtın ayrıntılı fotoğraf ve görüntülerini çekmek istediğimizde, basın mensuplarından menteşe kısmının görüntülenmemeli rica edildi.

Yeniden ekrana dönecek olursak, 13.3 inçlik OLED ekran ile piyasaya çıkacak olan katlanabilen dizüstü bilgisayarın çözünürlüğü de 2K ve ekran oranı da 4:3 olacak.

Açıldığında neredeyse tamamı ekran olan aygıtın pil performansını merak ettiğimizde aldığımız cevap çok net oldu. Lenovo yöneticileri, tam bir şarj ile tüm gün boyunca standart gereksinimlerimizi çarçabuk karşılayabileceğimizi ve pilin bizi yarı yolda bırakmayacağını belirtti.

Duyurulan yeni aygıtın, katlandığında az yer kapladığını belirtmiştik. Taşınabilir olması için az yer kaplaması kadar, tıpkı vakitte hafif de olması gerekiyor. Firma, bu eserin yükünün 900 gramın altında olacağını vaat etti. Bu yüke, adaptör dahil değil. USB Type-C üzerinden şarj olacak bu dizüstü bilgisayarın nasıl bir adaptörü ve aksesuarları olacağını da yakında görebileceğiz.

Yenililikçi olan bu eserlerde işletim sistemi de çok değerli. Bu vakte kadar Android işletim sistemi ile piyasaya çıkan katlanabilir aygıtlar, Lenovo’nun duyurusu ile bir arada, Windows İşletim sistemi ile de gelecek.
Bu duyurunun akabinde gözler, Microsoft’a çevrilmiş durumda. Zira bu çeşit aygıtların katlanıp açılması esnasında, kullanıcı tecrübesinde rastgele bir kesintinin olmaması gerekiyor. Windows işletim sisteminin, bu çeşit aygıtlar için nasıl bir strateji izleyeceğini, yakında daha da ayrıntılı öğrenmiş olacağız.

Bir öteki mevzu da işlemci. Aktiflikte, AMD ile olan yakınlaşmasından da bahseden Lenovo, katlanabilen bilgisayarlar için tercihini Intel’den yana kullanmış durumda.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan sizleri videomuzla baş başa bırakalım. Âlâ seyirler…

Başa dön tuşu