MediaTek i700 duyuruldu! Üst seviye işlemci

MediaTek denildiğinde birinci akla gelen taşınabilir aygıtlar için geliştirdiği işlemciler oluyor. Bu kere MediaTek i700 isimli işlemcisi ile karşımıza çıkan şirket telefonları değil, objelerin interneti (IoT) ve yapay zeka uygulamalarını maksat alıyor.

Bir evvelki model olan i500’e kıyasla beş kat daha süratli yüz tanıma imkanı sunan çift çekirdekli bir NPU’nun yer aldığı işlemci, Android hudut ağları API’lerini ve günümüzün en tanınan derin öğrenme framework’lerini destekliyor.

Yüksek süreç gücü olan ve yapay zeka için özelleştirilen işlemcinin telefonlara yönelik olmadığını belirtmiştik. Bu kapsamda akıllı ekranlarda, gelişmiş güvenlik kameralarında ve gibisi tahlillerde kullanılması hedefleniyor.

MediaTek i700 özellikleri

2.2 GHz suratında çalışan dört adet Cortex A75 çekirdeğine, 2 GHz suratında çalışan dört adet Cortex A55 çekirdeği eşlik ediyor. Android işletim sistemi ve 8 GB’a kadar LPDDR4x RAM dayanağı bulunan işlemci, grafik tarafında gerekli olan gücü 970 MHz suratında çalışan IMG PowerVR GM 9446 GPU ile sağlıyor.

32 Megapiksel çözünürlüğünde tek yahut 24 Megapiksel + 16 Megapiksel çözünürlüğünde çift kamera suramı destekleniyor. Çift kameralı heyetimde derinlik algılama motorundan ve aralık kestiriminden faydalanılabiliyor.

Buna ek olarak artırılmış gerçeklik ve fitness uygulamaları için hareket takibi imkanı sunuluyor. Ayrıyeten, kamera tarafında 120 FPS desteğinin olması hızlı  hareket eden objelerin tespitini kolaylaştırıyor.

Wi-Fi 5 ve Bluetooth 5.0 dayanağı olan işlemci, LTE 12 modemi bünyesinde barındırıyor. MediaTek i700 işlemcinin kullanıldığı birinci aygıtlar 2020 yılında piyasaya çıkacak.

Başa dön tuşu