MediaTek’in yeni işlemcisi: Helio P65 duyuruldu

Huawei’nin 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilenn orta düzey işlemcisi Kirin 810’u tanıtmasının üzerinden birkaç gün geçerken, taşınabilir aygıtlar için yeni bir orta düzey işlemci MediaTek’den geldi. Pekala, Helio P65 özellikleri ile neler sunuyor?

İşlemcinin ayrıntılarına geçmeden evvel, 12 nm fabrikasyon süreci ile üretildiğini belirtmek isteriz. Ayrıyeten MediaTek, Helio P65’in rakip işlemcilere nazaran daha güzel bir oyun deneyimi ve yüzde 25 daha fazla performans sunduğunu belirtiyor.

MediaTek Helio P65 özellikleri

Sekiz çekirdekli işlemci: 2 GHz suratında çalışan iki adet yüksek performanslı Cortex A75 ve güç verimliliği için altı adet Cortex A55 çekirdeğine konut sahipliği yapıyor.  Grafik gücünü ise 820 MHz suratında çalışan Mali-G52 GPU sağlıyor.

CorePilot teknoloji sayesinde işlemcinin kaynak kullanımını tahlil ettiği ve oyun oynarken azamî performansı sunduğu belirtiliyor. Yapay zeka konusunda ise evvelki kuşak Helio işlemcilere kıyasla 2 kat daha performanslı olduğu belirtiliyor.

Bu sayede portre çekimleri üzere süreçlerde yapay zekanın gücünden faydalanılarak bokeh efektinin daha uygun bir halde çalışması sağlanıyor.

İşlemci 48 Megapiksel çözünürlüğünde tek ana kamerayı yahut iki adet 16 Megapiksel çözünürlüğündeki çift kamera kurulumunu destekliyor. Ayrıyeten, manzara işlemcisinin yüz tanımayı çok daha süratli hale getirdiği belirtiliyor.

Tabi, derinlik algılama sensörü üzere ek kameralarda Helio P65 tarafından destekleniyor. 8 GB RAM takviyesi bulunan işlemcinin desteklediği azamî ekran çözünürlüğü ise 2520×1080 piksel.

Başa dön tuşu