Microsoft ve Google’dan Chromium için iş birliği

Microsoft geçtiğimiz yıllarda yenilenen Edge tarayıcısı için açık kaynak kodlu, özgür web tarayıcısı Chromium’u benimsedi. Artık ise Microsoft Chromium projesine Windows Spellchecker özelliğini ekleyecek!

Microsoft Chromium projesine Windows Spellchecker ekleyecek!

Google’ın ortaya çıkardığı açık kaynak kodlu, özgür web tarayıcısı projesi Chromium Chrome, Opera ve Vivaldi üzere birçok farklı tarayıcıya güç veriyor. Bunun yanı sıra Microsoft’un Internet Explorer’ın bir alternatifi olarak Microsoft Edge’i sunmasıyla birlikte de Microsoft da Chromium projesine dahil olmuş oldu.

Proje ne kadar Google’a ilişkin olsa da, açık kaynak kodlu olmasından ötürü herkesin geliştirebileceği ve katkıda bulunabileceği bir platform haline geldi. Artık ise Microsoft bu projeye Windows Spellchechker yani yazı denetleyicisi özelliğini eklemeyi planlıyor.

Microsoft mühendisleri Chromium’un varsayılan yazım denetleyicisi Hunspell’i Windows’un epeyce şimdiki ve gelişmiş yazım denetleyicisi Spellchecker ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Ayrıca Hunspell’i kullanmak isteyen kullanıcılar da tarayıcıları üzerindeki panelde açılacak yeni seçenekle birlikte yazım denetleyicilerini kendileri seçebilecekler.

Bu özelliğin akabinde yeni tarayıcılarda Microsoft’un izine daha çok rastlayacağız üzere gözüküyor. Google ve Microsoft’un yakın vakitte Chromium ile öbür özellikler için de işbirliği yapacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu