Milyonlarca kişiyi kandıran uygulama kaldırıldı

Yaklaşık dört gün evvel on milyondan fazla kişiyi kandırdığı sav edilen düzmece bir uygulama, haksız kar elde ederek bir sürü kişinin olumsuz eleştirisini almıştı. Samsung’un ismini kullanan yazılım, “Samsung için Güncellemeler” (Updates for Samsung – Android Update Versions) ismi ile Google Play platformunda yıllardır yer alıyordu. Birinci başta on milyon kullanıcıyı aldattığı söylenen proje hakkında yeni bilgiler geldi.

Updates for Samsung uygulaması artık yok

Geçen hafta Danimarkalı tahlil şirketi CSIS Security tarafından yapılan bir açıklama, Android dünyasını şok etmişti. Samsung model telefonlar için güncellemeler yaptığını ve işletim sistemi olan Android versiyonlarını bir üst versiyona hakikat geliştirdiğini söyleyen kodlama, Google Play platformundan nasıl onay aldı bilinmiyor. Bununla da kalmayan yazılım, güncellemeler için bir de üstüne para istiyor.

Yazılımın geliştiricisi olan Updato, kendi uygulamasını şöyle savundu: “Geçen hafta, yazılımımızın hizmet kısmını ve Google dışı ödemeleri kaldırmak için uygulamamızı silmeyi düşünüyorduk. Yazılımsal eserimiz kullanıcılar için kolaylıklar sağlıyordu.”

Google, bu açıklamaya karşılık bir demeç verdi ve şunları belirtti: “Güvenliği ve inançlı tecrübesi sağlamak, Google Play takımının en kıymetli önceliğidir. Geliştirme konusundaki politikalarımız, aldatıcı yahut makus niyetli davranışları affetmez. Ayrıyeten bir ağı, bir aygıtı yahut şahsî bilgileri berbata kullanma yahut berbata kullandırtma emelli uygulamalar da bizim için muhakkak yasak. Kurallarımızı ihlal edenleri görünce derhal harekete geçiyoruz.”

Analistler, on milyondan fazla kişiyi kandırdığı düşünülen uygulamanın nitekim de o kadar fazla kişiyi kandırmamış olabilme ihtimalinin de kuvvetli bir mümkünlük olduğunu tabir etti. Velhasıl, daha az kişi de kandırılmış olabilir fakat indirilme sayısı bunu doğrulamıyor. Tek ihtimal, bu programın bir kişi tarafından birden fazla sefer indirilmesi.

Bunun dışında ismiyle ve aldığı yıldızlarla insanları kandıran proje, Google Play’in istatistikleri ile oynadı. Kelamda güncelleme programı, kendi uydurma güvenilirliğini kullanarak kullanıcılardan fiyat istedi ve onlara abonelik teklifi sundu. İlgili uygulama, altı yıldan fazla bir müddettir indirme marketinde yer alıyordu. Şaşırtan olan şey ise Google’ın epey sene bu türlü bir aldatmacayı görememiş olması. Arama motoru şirketi, güç bir durumda.

Android güncellemeleri duygusal bir boşluk yarattı

Projenin geliştiricileri, farklı bir itirafta bulundular. Android kullanıcılarının güncellemeleri beklemekten dolayı hayal kırıklıklarına uğradığını düşünen yöneticiler, bu duygusal boşluktan yararlanarak bu yolu seçtiklerini söylediler. Son olarak Google, çok vakit sonra, bu uygulamayı kendi marketinden sildiğini ilan etti. Updates for Samsung, teknik olarak bir virüs olmasa bile bireyleri dolandırdı. Okuyucularımızın dikkatli olması gerekiyor. Sizce hatalı olan kim? Üretici taraf mı yoksa Google mı? Google’ın bir sonraki atağı ne olacak?

Başa dön tuşu