NFC telefonun neresinde? NFC sensörü nasıl çalışır?

Akıllı telefonlarımızın içerisinde sayabileceğimizden çok daha fazla teknoloji bulunuyor. Bunların kimileri da kablosuz irtibat araçları ortasında yer alıyor. Pekala birçoğumuzun sıkça kullandığı NFC sensörü nasıl çalışır? Ayrıyeten NFC telefonun neresinde bulunur?

NFC nedir? NFC sensörü nasıl çalışır?

NFC, Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) demektir. Sağlam irtibat sağlamak için sırf çok kısa aralıklarda kullanılabilen epeyce tanınan bir kablosuz temas teknolojisidir. İki aygıtın birbirine bağlanmasını, bilgi alışverişinde bulunmasını ve çeşitli komutların aktifleştirilmesini sağlayan hayli kısa menzilli irtibat sistemidir.

Kullanım sırasında irtibat çift taraflıdır. Temel hedefiyse aygıtların düşük temas-temassız olarak ilişki kurmasını sağlamaktır. Üstelik rastgele bir PIN yahut şifre girilmesine gerek kalmadan büsbütün otomatik olarak çalışır. O denli ki bilgiler yalnızca dokunarak yahut çok yakın bir aradan bir aygıttan başkasına aktarılabilir.

NFC telefonun neresinde?

Eğer akıllı telefonunuzda NFC sensör mevcutsa, çok büyük ihtimalle aygıtınızın art tarafında sol üst köşeye denk gelecek biçimde konumlandırılmıştır. Ancak kimi modellerde tasarımsal farklar nedeniyle art tarafın orta üst ve sağ üst kısımlarında de görebiliyoruz.

Tabii şayet aygıt ayarlarından NFC sensörünü tıpkı bluetooth üzere faal hale getirdiyseniz, ödeme yahut bilgi transferi yapacağınız vakit telefonun art üst tarafını ilgili alana dokunacak kadar yakın bir uzaklığa getirmeniz kâfi olacaktır.

Siz bu mevzu hakkında be düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu