Nokia kullanıcıları için önemli güvenlik hamlesi!

Son devirde toplumsal medya platformlarından telefon üreticilerine kadar hayli farklı alanlarda ortaya çıkan data sızıntıları kullanıcıları epeyce huzursuz etmeye başladı. Bu kapsamda HMD Küresel, Nokia kullanıcı dataları konusunda güvenliği artırmaya çalışıyor.

Şirket, telefonların aktivasyon ve performans dataları üzere bilgileri Finlandiya’nın Hamina kentindeki Google Cloud Bilgi Merkezi’ne taşımak için Google Cloud ve danışmanlık şirketi CGI ile paydaşlık yaptığını açıkladı. Böylelikle tüm bilgiler tek bir ülkede toplanmış olacak.

HMD Küresel, Nokia kullanıcı bilgileri tek noktada toplanacak!

Nokia 4.2, Nokia 3.2, Nokia 2.2 üzere modellerden gelen tüm dataların artık Finlandiya’da depolanacağı belirtiliyor. Android Q güncellemesinin yayınlanması ile evvelki aygıtlardan gelen bilgilerde tıpkı biçimde Finlandiya’da depolanacak.

Nokia telefonlardan gelen kullanıcı dataları, Amazon Web Servisleri tarafından yönetilen Singapur’daki HMD Küresel sunucularında depolanıyordu. Nokia, 2020 yılında tüm bilgilerin Finlandiya’ya geçmiş olmasını hedefliyor.

İnsanlar bilgi güvenliğinin kıymetini anladıkça, teknoloji şirketleri için veri güvenliği ve mahremiyet giderek daha büyük sorun haline geliyor. Nokia’nın bu üslup adımları kullanıcı bilgilerini inançlı hale getirmek için epey kıymetli.

Ancak, bu tüm kullanıcı bilgilerinin inançta olduğu manasına gelmez. Telefonda yüklü olan uygulamalar bilgileri kendi sunucularında depolarken, tıpkı vakitte birçok dataya Google tarafından direkt erişim sağlanabiliyor.

Başa dön tuşu