Plastik iPhone ekranının cama dönüş hikayesi

İlk iPhone, bundan yaklaşık 12 yıl evvel hayatımıza girdi. 3.5 inçlik plastik bir ekrana sahip iPhone birinci kere Ocak 2007’de, Steve Jobs’un ellerinde tüm dünyaya ‘merhaba’ dedi. Lakin telefon haziran ayında piyasaya sürüldüğünde cam bir ekranla karşımıza çıktı. Plastikten cama süratli bir geçiş gerçekleştiren Apple’ın bu değişiminin perde ardında yaşananlar bugün ortaya çıktı. Plastik iPhone ekranı nasıl oldu da yerini cam ekrana bıraktı?

Plastik iPhone ekranına ne oldu?

İlk iPhone satışa çıkmadan 11 gün evvel alınan ani bir kararla telefonun ekranı cama çevrildi. Bu karar, Apple tarafından gönderilen basın bülteninde dipnot olarak yer alıyordu lakin çok fazla kişinin dikkatini çekmedi. Ocak-Haziran ortasındaki 5 aylık müddette yaşananlar bugün gün yüzüne çıktı. Apple Operasyon Sorumlusu Jeff Williams, alınan bu kararı ve perde ardını anlattı.

Williams, Steve Jobs’un iPhone’u sahneye çıkardığı gün kimi şikayetlerde bulunduğunu söyledi. Jobs’un şikayetine nazaran, telefonu cebinden çıkaran Jobs ekranda birçok çizik gördü ve bunun değişmesini talep etti. Cam ekrana geçiş talebinden bulunan Jobs’un bu talebi, Williams tarafından reddedildi. Williams’ın cama geçişin üç ila dört yıl daha süreceğini söylemesine karşın, Jobs’un baskıları sonuç verdi. Telefon haziran ayında piyasaya plastik değil, cam bir ekranla çıktı. Bu basamakta Corning ile çalışan Apple, çizilmelere karşı sağlam Gorilla Glass’ı kullanmaya başladı.

Apple yakın vakitte katlanabilir ekranlı telefonlar için esnek cam geliştirmek ismine 200 milyon dolarlık bir yatırım yapacağını açıkladı. 2020 yılına kadar piyasaya sürülmesi beklenen katlanabilir ekranlı telefon ile Williams’ın da yakından ilgilendiği biliniyor.

Williams’ın 2007 yılında iPhone’a cam yüzey getirmedeki rolü, bugün satışa sunulan her çağdaş akıllı telefon tasarımı için epey kıymetli. Williams’ın birçok kişi tarafından Tim Cook’un varisi olarak görüldüğünü de söylemek gerekiyor.

Başa dön tuşu