Qualcomm’dan akıllı saatlere yeni işlemci geliyor

Qualcomm yeni akıllı saat işlemcileri üzerinde çalışıyor. Geçen yıl Snapdragon Wear 3100 işlemcisini piyasaya süren şirket bu defa Wear 429 ya da Wear 2700 olarak isimlendirilecek yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Kelam konusu işlemci Snapdragon 429’un özelleştirilmiş hali olduğu söyleniyor.

Wear 429 mu, Wear 2700 mü?

İsmi için iki farklı alternatif bulunan işlemci için şimdi karar verilmiş değil. Lakin, ismi belirli olmasa da özellikleri ile ilgili kimi bilgiler şimdiden ortaya çıktı.

Yeni işlemcide 12nm 64 bit ARM Cortex-A53 çekirdeği kullanılıyor. Ayrıyeten işlemcilerin özellikleri ortasında 1 GB LPDDR3, 8 GB depolama alanı, Bluetooth 5.0 da yer alıyor. Ayrıyeten, LTE dayanağı de işlemcilerin özellikleri ortasında. Karşılaştırmak gerekirse, Wear 3100’de 32 bit Cortex A7 çekirdeği kullanılıyordu.

İşlemcileri yakın vakitte görmek mümkün olmayacak. Piyasaya sürüleceği tarihin önümüzdeki yıl olacağı söyleniyor.

Qualcomm, 2018 yılının sonlarında Snapdragon Wear 3100 işlemcisini piyasaya sürmüştü. Bu işlemci ile pil ömrünü düzgünleştirmeye odaklanan şirket, tekrar de Google Wear OS ekosisteminde istenen başarıyı gösteremedi. Yeni kuşak işlemcilerin beklentileri karşılayıp karşılayamayacağı ise şimdilik merak konusu.

Yeni kuşak işlemcilerden beklenen kimi bahislerden biri ise pil ömrü oluyor. Snapdragon Wear 2700‘ün Wear 3100’e nazaran çok daha başarılı bir pil ömrüne sahip olması bekleniyor. Bunun sebebi ise, şirketin akıllı saat pazarında en kıymetli hususlardan birinin pil ömrü olduğunu farketmesi. Haliyle yapılan çalışmalarda da pil ömrü, odak mevzular ortasında yer alıyor.

Başa dön tuşu