Samsung, 5G konusunda büyük bir çalım atabilir!

5G telefonlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Lakin şimdi işlemciye entegre 5G modem teknolojisi piyasaya sunulmadı. Kısa bir mühlet evvel MediaTek, entegre 5G modem teknolojisini tanıttı. Buna rağmen hem Qualcomm hem de MediaTek’in bu teknolojiyi 2020 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor.

İlk entegre 5G modem kimden gelecek?

Kulislerde konuşulanlara bakılırsa, Samsung entegre 5G modem için bir adım önde üzere görünüyor.

Her ne kadar Qualcomm ve MediaTek üzere bu mevzuda bir resmi tanıtım olmasa da Samsung, rakiplerinden evvel bu teknolojiyi piyasaya sürmenin yollarını arıyor.

Aynı zamanda Apple’a da entegre 5G modem geliştirmesi beklenen Samsung’un hem kendi aygıtlarına hem de Apple için bu teknolojiyi piyasaya sürmesi ise sıkıntı üzere. Son gelen argümanlara bakılırsa Apple, 5G için bir taraftan Samsung bir taraftan ise Qualcomm ile görüşüyor.

Asıl sürpriz ise son olarak 5G  yarışından çekilen Intel’in şirketin modem takımını Apple’a satmak istemesi. Hali hazırda 5G modem için geliştirme yaptığı bilinen Intel, kısa bir müddet evvel bu yarıştan çekilmişti. Apple ise bu hazır takımı ve geliştirdiği 5G teknolojisine talip üzere görünüyor.

Henüz 5G hayatımıza tam olarak girmiş değil. Bu teknolojiyi destekleyen akıllı telefonlar ve işlemciler ortaya çıkmasına rağmen henüz 5G hizmeti ABD üzere kimi ülkelerde makul yerlerde test gayesiyle kullanılıyor.

Her ne kadar Samsung, 5G için öncü olmaya çalışsa da 2020 yılı ortalarına kadar gerçek anlamda 5G akıllı telefonlar ile tanışmamız güç üzere görünüyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, 5G yarışını kim önde bitirir? Apple kendi 5G modemini geliştirebilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Başa dön tuşu