Sahte baskı ürünlerinden 3 milyar dolarlık zarar

Gün geçtikçe büyüyen geniş satıcı ekosistemiyle birlikte mevzuya dair farkındalığın az olması ve alıcıların satın alınan eserlerin özgünlüğünden emin olamaması düzmece eser riskini artıyor. HP ve Harris Interactive tarafından yapılan araştırma, düzmece eserler ile ilgili değerli bilgileri ortaya çıkardı.

Sahte baskı eserleri global iktisada ziyan veriyor

Günümüzde uydurma baskı eserlerini satın alma riskinin geçmiş yıllara nazaran çok daha yüksek olduğu söyleniyor. Yapılan araştırmaya nazaran, geçersiz baskı materyalleri global iktisada yıllık 3 milyar dolar pahasında ziyan veriyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan HP Sahtecilik Tersi Programı Global Yöneticisi Glenn Jones, düzmece baskı eserlerindeki riskin giderek arttığına değindi. Jones kelamlarına “Kullanıcı tarafından bakıldığında ise düzmece eserler baskı yanılgılarının artmasına ve çıktı alınan sayfadan randıman alınamamasına, kartuşun akmasına, yazıcıda mürekkep ve toner kaynaklı tıkanmalara ve donanım garantisinin iptal olmasına sebep oluyor” diyerek devam etti.

İstatistiklere nazaran son dört yılda sağlam bir tedarikçiyle çalışan şirket sayısında yüzde 30 azalma yaşandı. Baskı gereçlerinde kalite yerine tercihini eser tedariğinin suratına nazaran yapan şirketlerin sayısında ise yüzde 27 yükselme yaşandı. Daha az muteber tedarikçilerden oluşan geniş ağ, KOBİ‘lerin satın aldıkları kartuşların özgünlüğünden tam olarak emin olamamasına neden oluyor.

Sahte eserlere karşı üreticiler de harekete geçmiş durumda. HP, geçen beş yılda tüm Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde yaklaşık 12 milyondan fazla düzmece eser ve bileşenin mahallî merciler tarafından ele geçirilmesinde tesirli rol oynadığını açıkladı. HP, tıpkı vakitte müşterileri için satıcı stoklarına ve kuşkulu teslimatlara yönelik 4.500’den fazla inceleme gerçekleştirdi.

Başa dön tuşu