SAMSUNG, iki kat kapasite ve performansla GDDR6W belleği geliştirdi

Sanal gerçekliği güzelleştirmenin önündeki en büyük zorluklardan biri, gerçek dünyadaki objelerin ve ortamların karmaşıklıklarını alıp bunları sanal bir alanda tekrar yaratmaktır. Bunu yapmak, büyük bellek ve artırılmış bilgi süreç gücü gerektirir. Birebir vakitte, karmaşık senaryoların gerçek hayattaki simülasyonları ve daha fazlası dahil olmak üzere daha gerçekçi metaverse yaratmanın yararları çok geniş olacak ve bir dizi bölümde yeniliği ateşleyecek.

Sanal gerçeklikteki en tanınan kavramlardan birinin gerisindeki ana fikir budur: dijital ikiz. Dijital ikiz, bir objenin yahut alanın sanal bir temsilidir. Gerçek ortama nazaran gerçek vakitli olarak güncellenen dijital ikiz, kaynağının ömür döngüsünü kapsar ve karar vermeye yardımcı olmak için simülasyon, makine tahsili ve akıl yürütmeyi kullanır. Yakın vakte kadar bu, bilgi sürece ve transferdeki sınırlamalar nedeniyle uygulanabilir bir teklif olmasa da, dijital ikizler artık yüksek bant genişliğine sahip teknolojilerin mevcudiyeti sayesinde ilgi görüyor.

Diğer teknolojik yenilikler üzere, oyun sanayisi de sürat ve performanstaki yeni güncellemeler ile pazarı her yıl ileriye taşıyan daima yeniliklerle büyümektedir. Makul bir sahnedeki ışığın yansımasını izleyen 3B görüntülemede Ray Tracing üzere teknolojilerin geliştirilmesi sayesinde, üst seviye AAA oyunlarda grafikler hiper gerçekçi ve giderek daha sürükleyici hale geliyor.

Işın izleme, gerçek vakitli hesaplama yoluyla her bir pikselin rengini belirlemek için ışık bilgilerinin toplanmasını sağlar. Bu tıp bir hesaplama, bir oyun içi sahnenin bir saniyesi için 60 ila 140 sayfa pahasında kıymetli ölçüde bilginin neredeyse eş vakitli olarak hesaplanmasını gerektirir. Dahası, çözünürlükler 4K standardından 8K standardına süratle geçerken manzara kalitesi süratle yükselirken, çerçeve arabellekleri1 karşılık olarak mevcut olanlardan iki kat daha fazla genişleyecek formda artıyor. Bu nedenle, oyunlar gelişmeye devam ederken artan bellek talebini karşılamak için yüksek kapasite ve yüksek bant genişliği koşuldur.

Samsung, 8,5 Gbps’de sanayinin en süratli LPDDR5X DRAM’ini tanıttı!

SAMSUNG,GDDR6W özellikleri ve geliştirilme süreci

Yüksek performanslı, yüksek kapasiteli ve yüksek bant genişliğine sahip bellek tahlilleri, sanal dünyayı gerçeklikle daha yakın bir hale getirmeye yardımcı oluyor. Bu artan pazar talebini karşılamak için Samsung Electronics, sanayinin birinci yeni jenerasyon grafik DRAM teknolojisi olan GDDR6W’yi (x64) geliştirdi.

GDDR6W, Samsung’un GDDR6 (x32) eserlerini, Fan-Out Wafer-Level Packaging (FOWLP) teknolojisini sunarak bellek bant genişliğini ve kapasitesini kıymetli ölçüde artırarak geliştiriliyor.

GDDR6, lansmanından bu yana kıymetli gelişmeler kaydetti. Geçtiğimiz Temmuz ayında Samsung, sanayinin en süratli grafik DRAM’i olan 24 Gb/sn GDDR6 bellek geliştirdi. GDDR6W, GDDR6 ile tıpkı boyutta kalırken bu bant genişliğini (performansı) ve kapasiteyi iki katına çıkarır. Değişmeyen ayak izi sayesinde yeni bellek yongaları, üretim mühletini ve maliyetlerini azaltan FOWLP yapı ve istifleme teknolojisi kullanılarak müşterilerin GDDR6 için kullandıkları birebir üretim süreçlerine basitçe yerleştirilebilir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu