Siri, telefona olan bağımlılığımızı azaltacak

Apple WWDC 2019’da yeni işletim sistemlerini ve yenilikçi aygıtlarını tanıtmış, bizleri bu işletim sistemleri ile gelen özellikler sayesinde heyecanlandırmıştı. WWDC 2019’da herkesin en çok beklediği yeniliklerden biri de iOS 13 oldu. iPhone’lar için gelen bu yenilikler birden fazla kullanıcı tarafından yetersiz bulunsa da bunlardan kimileri da kullanıcılar tarafından olumlu bulundu. Beğenilen yeni özelliklerden birisi de Siri ileti okutma ve bunların kullanıcıların isteklerine nazaran detaylandırması.

iOS 13 bir sıkıntısı daha bitiriyor!

Siri ile bildirileri okutma, iOS 13 ile bir arada gelen en değerli yeniliklerden birisi olacak. iPhone kullanıcıları, telefonlarını iOS 13’e güncelledikten sonra AirPods veya Powerbeats Pro kulaklarını telefonlarına birinci defa bağladıkları vakit karşılarına otomatik bir bildirim gelecek. Bu bildirimde, Siri ile anons özelliğinin aktifleştirip etkinleştirmediği kullanıcılara sorulacak. Bu ayarın açılması ile bir arada kullanıcılar, telefonlarına gelen iletileri dinleyebilecek ve isterlerse cevaplayabilecek.

Kullanıcılar, yeni özelliği kullanırken farklı şahısların bildirileri için özelleştirebilecekler. Gelen ayarlar ile bir arada, bildirilerin kimden geldiğine nazaran ayrım yapılabilecek. Örneğin gelen seçeneklerde, son arayanları seslendir, bireyleri seslendir üzere seçenekler mevcut. Bu seçenekler ile bir arada rastgele bir tanıtım bildirisi yahut yabancı bildirisi dinlemek zorunda kalmayacağız.

Kullanıcılar iOS 13‘ün gelmesi ile birlikte ayarlar kısmından bildirimler sekmesinde bulunan Siri ile duyuru iletileri seçeneği ile bahsettiğimiz özelliği kullanabilecekler. Burada bulunan öbür ayalardan da özelleştirilmeler yapılabilecek.

Son aramalar seçeneği, Siri’nin son görüşmelerden gelen bildirileri okumasını sağlıyor. Aktif olarak bir arkadaşınızla sohbet ediyorsanız, o arkadaşınızdan gelen uyarıları duyacaksınız lakin öbür bir şahıstan gelen mesaj size Siri tarafından okunmayacak.

Tüm şahıslar seçeneği ile Siri, yalnızca rehberinizde bulunan kişilerden gelen iletileri bildirileri okuyacak.

Son seçenek ise sık kullanılanlar seçeneği. Bu seçenek ile favori şahıslarınızdan gelen iletiler dışında rastgele bir mesaj okunmayacak. 

iOS 13 için gelen yeni özelikler hakkında neler düşünüyorsunuz?

Başa dön tuşu