Snapdragon 855 özellikleri güvenlik için güncellendi

Amerikan telekomünikasyon şirketi Qualcomm‘un TSMC’ye ürettirdiği Snapdragon 855, uzun müddettir beklenen güvenlik sertifikasına sonunda kavuştu. Common Criteria EAL-4+ belgesini elde eden SoC (bir çip üzerindeki sistem) markası, bir akıllı kart düzeyinde güvenlik hizmeti sunmaya hak kazanan ilk işlemci oldu. Bu sayede özellikleri güncellenen Snapdragon 855, güvenlik konusunda yeni ve üst bir düzeye ulaştı.

Snapdragon 855 özellikleri sayesinde işler kolaylaştı

Qualcomm’a ilişkin olan yeni jenerasyon işlemcinin hak kazandığı sertifika; Snapdragon 855’in çok daha rahat kullanılmasını sağlıyor. Zira Common Criteria EAL-4+ isimli doküman sayesinde üreticiler, bundan bu türlü, ödemeler ismine kodlanan kimlik doğrulama sistemleri, şifreleme anahtarları ve eSIM idaresi üzere uygulamalar için başka bir güvenlik yongası kullanmak zorunda değiller. Bunun sebebi, Snapdragon 855’in bu atılımdan itibaren tek başına ehil ve inançlı bir depolama alanı olarak tanımlanmasıdır.

Bu müsaade ile bir arada üretici firmalar özel güvenlik yongalarını kullanmayı bırakabilir, dizaynları kolaylaştırabilir ve maliyetleri düşürebilir. Sertifika, buna ek olarak, geriye dönük bir formda daha evvel üretilen lakin üretimi tekrar de devam eden (yeni sevkiyatlardan itibaren) tüm yeni Snapdragon 855 cihazları için geçerli olacak.

İşler, bu cins bir sertifika sürecinden evvel daha zordu. Telefon üreticilerinin ilgili süreçlerin bel kemiğini oluşturan hassas bilgileri barındırması ismine başka bir güvenlik yongası kullanmaları gerekiyordu. Bilhassa Gatekeeper ve StrongBox platformlarında uygulanan katı güvenlik kuralları, ticari markaları çok zorluyordu.

Snapdragon 855 olan telefonlar artık daha özgür

Sadece güvenlik sebebiyle gereken ek maliyetlerin gruplar üzerinde yarattığı baskı, Snapdragon aygıtlarının iç dizaynıyla ilgili yapılan planları aksatıyordu. Bu bağlamda, maliyet tasarrufu sayesinde daha şık ve daha fonksiyonel iç dizaynlar gelebilir. Ayrıyeten bu onaylama süreci, hali hazırda sevkiyat için yola çıkarılmış olan Snapdragon 855 aygıtları (eskisi üzere başka bir güvenlik çipiyle gelen versiyonlar) için pek bir şey tabir etmese de (sertifikasyon geriye dönük bir biçimde geçerli olsa da), gelecekte üretilecek olan Snapdragon 855 ve Snapdragon 800 serisi eserleri için büyük bir mutabakat. Snapdragon 855 olan telefonlar, büyük bir esneklik kazandı.

Başa dön tuşu