Süratli bellek kartı Kingston Canvas Select Plus inceledik

Bellek kartları genelde değersiz görülse de bilhassa fotoğraf ve görüntü kayıtlarımızda en büyük yardımcılarımızdan birisi. Bu alanda eserleri bulunan Kingston’un en yeni SD bellek kartı modeli olan Kingston Canvas Select Plus‘ı sizler için inceledik.

Hızlı bellek kartı Kingston Canvas Select Plus inceledik

SDXC cinsinde bir bellek kartı olan Kingston Canvas Select Plus, 32, 64, 128, 256 ve 512 GB depolama seçeneklerine sahip. Bellek kartının microSD sürümünün de olduğunu belirteyim. Bize gönderilen eser ise 64 GB depolama alanı sunuyor ve SDXC formunda. Yani görüntü kameralar ve fotoğraf makinelerinde kullanılabilecek bir bellek kartı var elimizde.

Üzerindeki bilgilere baktığımızda UHS-I Speed Class 1 (U1) dayanağı sunduğunu görüyoruz. Bellek kartı bir öteki sürat sınıfı olan V10’u da destekliyor. Bilhassa görüntü kayıt eden aygıtlar için geliştirilen V sınıfı, V6, V10, V30, V60 ve V90 olmak üzere 5 farklı sürat kıymeti sunuyor. Burada V harfinin yanındaki sayı bellek kartının saniyedeki asgarî yazma suratını gösteriyor.

Kingston teoride bellek kartı için saniyede 100 MB okuma suratı kıymetini veriyor. Yazma suratı içinse bir sayı verilmemiş. Lakin üstte anlattığım üzere en az saniyede 10 MB vermesi gerekiyor. Esasen sahip olduğu U1 ve V10 standartlarındaki bir bellek kartı en az bu yazma suratını sunuyor.

Ömür uzunluğu garantili bir eser olan (üretim yanlışlarına karşı) bellek kartı -25 ila 85 derece aralığında çalışabiliyor. Yani çok soğuk ve sıcak ortamlarda bile donmadan ya da kilitlenmeden çalışabildiğini belirtelim.

Kingston Canvas Select Plus deneyimim

Ofiste görüntü çekimlerinde kullandığımız Canon EOS M50 fotoğraf makinesi ile birlikte denediğimiz bellek kartını gerek 4K görüntü kayıt sürecinde gerekse fotoğraf çekimlerinde problemsiz bir formda deneyimledik. Ard arda yaptığımız seri çekimlerde de bizi yarı yolda bırakmayan bir bellek kartı oldu Kingston Canvas Select Plus.

Kingston Canvas Select Plus sentetik testler

Bu usul eserlerde her vakit yaptığım üzere sentetik testlere de soktuğum bellek kartı Cyrstal Disk Mark 6 yazılım testinde yaklaşık olarak 26 MB okuma, 27 MB yazma suratlarına ulaştı. Yani markanın verdiği okuma suratının oldukça altında bir sayı bulduk. Yazma suratının ise üstüne çıktık. Elbette verilen fabrika kıymetlerinin birebiri bulmak o kadar kolay değil. Aslında bunu da beklemiyordum. Ayrıyeten bu testi bilgisayar üzerinde yaptığım için fotoğraf makinesi ya da görüntü kameradaki üzere yüksek bir sürat bulmak mümkün değil. 

4K görüntü kayıt için yazma suratı kıymetli. Saniyede 27 MB yazma suratı 4K görüntü kayıt edebilen bir aygıt için sonda bir sürat. Olağan koşullarda 4K görüntü için saniyede 30 MB alt hudut olarak kabul ediliyor. Ölçüm yanılgılarını da hesaba katarsak hudutta bir sayı olduğu görülüyor. Test ettiğimiz Canon EOS M50 ile kayıt ettiğimiz 4K görüntü 24 fps olduğu için badire olmadı. Lakin daha yüksek fps suratlarında bu kart kâfi olmayabilir. Öte yandan bellek kartının 128, 256 ve 512 GB sürümlerinin daha yüksek yazma suratları sunduğunu belirteyim. Onlar için marka 100 ila 85 MB ortasında bedeller veriyor. Öbür teknik bilgileri Kingston internet sayfasında görebilirsiniz.

Kingston Canvas Select Plus hem kamera ile yaptığımız testte hem de sentetik testte 4K konusunda sorun çıkarmayacak bir bellek kartı olduğunu ispatlamış oldu.

Kingston Canvas Select Plus fiyatı

Biz bu incelemeyi yaptığımız 6 Kasım 2019 itibariyle şimdi Türkiye’de satışa sunulmayan bellek kartının yurt dışı fiyatı 15 dolardı. Türkiye fiyatının muhtemelen 100 TL civarında olacağını söyleyebilirim. Bu fiyat da bu türlü bir eser için makul kabul edilebilecek bir paha.

Performansını beğendiğim bir bellek kartı çeşidi olan Kingston Canvas Select Plus, sunduğu özelliklerle beklentilerimi karşıladı. 4K görüntü çekiyor ve çok yüksek bitrate suratlarına gereksinim duymuyorsanız kâfi bir kart olan Kingston Canvas Select Plus‘ı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Başa dön tuşu