Termal macun nedir? Termal macun nasıl sürülür?

Havalar ısınmaya başladı ve bilgisayarlarımızda ısı meseleleri tekrar başladı. Peki termal macun nedir? Termal macun nasıl sürülür? Karşılığı videomuzda.

Yaz aylarıyla bir arada artan sıcaklıklar, kullandığımız bilgisayar, taşınabilir bilgisayar ve oyun konsolları başta olmak üzere pek çok kullandığımız aygıtı, daha da ısıtmaya başladı. Biz de ofisimizde yüksek ısılardan ötürü mavi ekran verip, kapanan bilgisayara bakım yaptık ve termal macun yenilemesi yaptık.

Bunu yaparken de takipçilerimiz için termal macun nedir, termal macun nasıl sürülür sorularının yanıtlarını da görüntüde sizlere aktardık.

Dilerseniz aşağıda görüntümüzü izleyebilir akabinde da yazımızın devamında termal macun nedir, termal macun nasıl sürülür sorusunun yanıtını da okuyabilirsiniz. Düzgün seyirler…

Termal macun nedir?

Termal macun, işlemci ile soğutucu blok ortasındaki hava boşlukların yok ederek, işlemci üzerinde oluşan ısıyı soğutucu bloğa daha kolay bir halde aktaran macuna denir.

Termal macunlar ekseriyetle ısı iletimini daha süratli yapması için tasarlanmış materyalden üretilir. Bu yüzden termal macunlar havadan çok daha fazla ısı iletme özelliğine sahiptir.

Termal macun ne işe yarar

Bu macunlar yalnızca bilgisayarlarımızda kullandığımız işlemciler üzerinde değil, ekran kartlarındaki grafik işlemcinin üzerinde, taşınabilir bilgisayarlarda hem işlemci hem de varsa harici grafik ünitesi üzerine ve hatta büyük anakart çipsetlerinin üzerinde bile kullanılabilir. Ayrıyeten oyun konsolları başta olmak üzere, işlemci ve soğutucunun olduğu pek çok alanda termal macunu kullanabilirsiniz.

Termal macunun temel misyonu, işlemci üzerinde oluşan ısıyı, çok süratli bir halde soğutucuya iletmektir. Soğutucu bloktaki daha serin yapı da, böylelikle işlemciyi soğutma misyonunu üstleniyor.

Termal macun nasıl sürülür?

Termal macun iletken bir husustur. Termal macunu sürerken, hedefi dışındaki yerlere taşırmamanızı tavsiye ediyoruz. Yalnızca işlemci üzerindeki ısı iletken plaka üzerine ya da direkt çipsetin üzerine sürmeniz gerekmektedir.

Termal macunu yenilemeden evvel, eski ve sertleşmiş macunu hem soğutucu bloktan hem de işlemcinin üzerinden silmek en kıymetli bahis.

Normal bir biçimde macunu temizleyebileceğiniz üzere, üretilen özel temizleyicilerle birlikte temizleyebilirsiniz. Şayet eski macun, sertleşmiş ve soğutucu blok ile işlemci birbirine yapışmış ise, soğutucuyu çekerken çok fazla zorlamamanızı tavsiye ediyoruz. Bu tip durumlarda, bilgisayarı biraz çalıştırıp, sonra bilgisayarı kapatıp, soğutucuyu çıkartabilirsiniz. Isıyla birlikte, eski macunun akışkanlığı artacaktır ve böylelikle yapışma ihtimali daha da azalacaktır.

Termal macunu bol bir biçimde sıkmaktansa, işlemcinin tamamına yetecek bir formda, ince bir katman olacak biçimde yaymanız gerekmektedir. Bu süreci kartvizit ya da kredi kartıyla yapabilirsiniz. İşlemcinin üzerine macunu ince ve her yerine deyecek formda sürmeyi ihmal etmeyiniz.

Termal macun ne kadar müddette yenilenmeli?

Bazı termal macunlar 8 yıla kadar sağlam olsa da, fan paklığı ile birlikte, yılda bir sefer hem soğutucularınızı hem de macununuzu yenilemenizi tavsiye ediyoruz. Aldığınız termal macunun tipi ve özellikleri de bu noktada epeyce kıymetli. Aldığınız termal macunun da özelliklerini ve yönergelerini okumayı ihmal etmeyiniz.

Soğutucunun her çıkarılmasında termal macunun yine uygulanması tavsiye edilir.

Başa dön tuşu