Tüm iOS 13 özellikleri ortaya çıktı

Apple, iOS’un en yeni sürümünü 4 Haziran günü düzenleyeceği Dünya Geliştiriciler Konferansı ile birlikte kullanıcılara sunacak. iOS 13 özellikleri ile ilgili bilgiler şimdiden ortaya çıkmaya başladı. Bu vakte kadar birer birer gün yüzüne çıkan özellikleri, bir ortaya getirdiğimizde ortaya nasıl bir sürüm çıkıyor? Apple iOS yeni sürümü hangi yenilikleri getirecek?

iOS 13 özellikleri hakkında bilinen her şey

Bloomberg tarafından yayınlanan rapora nazaran iOS 13 özellikleri ile birlikte Sıhhat ve Anımsatıcılar uygulaması en şimdiki haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler ayrıntılı bir formda görülecek.

Anımsatıcı uygulaması da yeni bir dizaynla karşımıza çıkacak. Ayrıyeten kestirim edildiği üzere yeni işletim sistemi ile yanılgılar giderilecek ve performans iyileştirmeleri yapılacak.

Mail uygulamasında belli şahıslardan gelen e-postaları engelleme özelliği ve daha kolay kullanılabilir bir klasörleme özelliği de yeni işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Haritalar uygulamasında konut ve iş yeri adresi üzere sık kullanılan pozisyonlar daha kolay ayarlanacak böylelikle istenilen lokasyona ulaşmak için daha kolay adres alınabilecek. Fotoğraf ekleme özelliği ile birlikte gruplandırma yeteneği geliştiriliyor.

Arkadaş Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları tek çatı altında kullanılabilir hale getirilecek. Hali hazırda yalnızca Apple aygıtlarının pozisyonunu görebildiğimiz uygulama, iOS 13 ile eklenen bütün aygıtların takibine imkan sağlayacak.

Apple, widget ekranını da daha pak bir görünüme kavuşturacak. Cupertinolu şirket tıpkı vakitte animasyonlarda da değişiklik yapacak.

Saat uygulamasındaki Uyku Vakti kısmı ile ilgili de kimi iyileştirmelerin yapıldığı söyleniyor.

Mesajlar uygulamasında artık WhatsApp gibisi bir uygulamaya geçiliyor. Kullanıcılar kendileri için bir profil resmi ve kullanıcı ismi belirleyebiliyor. Bunları kimlerin göreceğine de karar verebiliyor.

Bir müddettir iOS 13 karanlık mod konuşuluyordu. Gri ve siyah renkler bu modda hakimiyet gösterecek. Bu mod saate hassas olarak otomatik ayarlanabileceği üzere denetim merkezinden de denetim edilebilecek.

Tüm bu yenilikler sayesinde Apple iOS işletim sistemini çok daha kullanıcı dostu yapmayı hedefliyor.

watchOS 6 güncelleme ile sesli kitap dinlenebilecek

Apple’ın yenilikleri sırf iOS 13 özellikleri ile hudutlu değil. watchOS işletim sistemi de watchOS 6 ile birlikte Hesap Makinesi, Sesli Notlar, Kitaplar ve App Store uygulamalarına kavuşacak. App Store’un Apple Watch’a gelmesi ile birlikte kullanıcılar telefona muhtaçlık duymadan uygulama indirebilecekler. watchOS 6 işletim sistemine ise Kitaplar uygulaması eklenecek. Bu sayede Apple Watch üzerinden sesli kitapları dinlemek mümkün hale gelecek.

iPad modelleri artık MacBook’lar için ikinci bir ekran vazifesi görecek. MacOS işletim sistemine bunun dışında Ekran Müddeti özelliği de gelecek.

macOS 10.15 güncellemesi ile iPhone ve iPad’de yer alan uygulamalar tek uygulama halinde MacBook’larda çalışabilecek. iTunes uygulamasının yerini alacak olan geliştirilmiş ve daha kompakt olarak çalışan yeni Apple Müzik uygulaması gelecek. iOS 13 ile güncellenecek Ekran Müddeti, Hatırlatıcı ve Siri Kısayolları da macOS güncellemesinde kullanılabilir olacak.

Başa dön tuşu