tvOS 13 duyuruldu! İşte özellikleri

WWDC 2019 aktifliği kapılarını açtı. 3 Haziran’dan 7 Haziran’a kadar devam edecek olan aktiflik dünyanın birçok yerinden iştirakçileri ağırlıyor. Geliştirici konferansında Apple’ın yazılım dünyasındaki yenilikler de tanıtıldı. tvOS 13 özellikleri de bu aktiflikte aşikâr oldu. Cupertino’lu şirket TV uygulamasındaki yeni işletim sistemini tanıttı.

Apple, TV uygulamasındaki büyük yenilikleri içeren güncellemesini WWDC 2019 etkinliğinde tanıttı. App Store’u olan dördüncü kuşak 4K Apple TV modellerini çalıştıran tvOS işletim sistemi yenilendi. tvOS 12, Eylül 2018’de tanıtılmıştı. Ortadan geçen yaklaşık bir yılın akabinde işletim sistemi yeni haline kavuştu. Apple, tvOS 13 özellikleri ile ilgili kıymetli açıklamaları bu aktiflikte açıkladı.

Apple, Mart 2019’da kendi gösterilerini yayınlama planlarını açıkladığı bir aktiflik düzenlemişti. Bu planların akabinde yeni yazılım güncellemesi de kaçınılmaz oldu.

tvOS 13 özellikleri

Apple kendine has TV gösterilerini yayınlamaya başlayacak. tvOS 13 de TV+ isimli uygulamanın kullanımını kolaylaştıracak biçimde yenilendi. Artık bu yeni işletim sisteminin özelliklerine yakından bakalım.

Netflix’te gördüğümüz bir özellik de tvOS 13 özellikleri ortasında yer alıyor. Artık bir Apple TV’ye farklı kullanıcı profilleri eklemek mümkün. Bu, birebir aygıt üzerinden farklı içerik tercihleri olan kullanıcıların karışıklık yaşamamasını sağlıyor. Apple TV üzerinden dinlenen müziklerin kelamları de artık ekranda görünebiliyor.

Apple Arcade’i destekleyen bir özellikleri de tvOS 13 ile birlikte Apple TV’ye geliyor. Xbox One S ve DualShock 4 takviyesi sayesinde oyunları joypad ile oynamak mümkün hale geliyor.

tvOS 13 ile birlikte TrueHD Atmos özelliği aygıtlara geliyor. Bunun ses kalitesini artıracağını söyleyebilriiz. Şimdilik Apple TV’yi yedeklemek mümkün değil. Lakin bu sorun yeni işletim sistemiyle ortadan kalkıyor. iCloud yedekleme özelliği tanıtılan özellikler ortasında yer alıyor.

Ebeveyn kontrolü de tvOS 13 özellikleri ortasında yer alıyor. Ebeveynler, muhakkak içeriklere çocuklarının erişmesini engelleyebiliyor. Ayrıyeten, oyun oynamak için harcadıkları süreyi sonlandırabiliyor.

Apple TV 4K isminden de anlaşılacağı üzere 4K içerikleri destekliyor. Durum bu türlü olunca yeni işletim sistemine 4K YouTube dayanağının gelmesi de aslında kaçınılmaz. Tıpkı vakitte 4K sinemaları indirme seçeneği de yeni sürümle birlikte geliyor.

Kumanda kaybetme kederinin önüne geçen tvOS 13’te ‘Kumandayı Bul’ özelliği de bulunuyor. Artık Apple Watch üzere bir aygıttan kumandaya ping atmak mümkün hale geliyor.

Apple TV’yi HomePod hoparlörü olarak kullanmak mümkündü. Lakin yeni güncellemeyle birlikte daha fazla entegrasyon kullanıcıları bekliyor.

Apple TV’nin uzun müddettir bir web tarayıcısını muhtaçlığı olduğu kulislerde konuşuluyordu. Yeni güncellemeyle birlikte Apple TV’ye Safari de ekleniyor. İşletim sistemine Haberler ve Konut uygulaması da katılıyor.

Başa dön tuşu