Unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır?

Telefonlar akıllandıktan sonra şifreleri daha fazla kullanır olduk. Akıllı telefonları kilitlemek için hem Android hem de iOS tarafında farklı seçenekler karşımıza çıkıyor. Tüm bunlar ferdî bilgilerimizin güvenliği için epeyce değerli. Fakat, telefon şifremi unuttum sorunu daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Biz de bu yazımızda hem Android hem de iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda unutulan şifreler için neler yapabileceğinizi sizler için sıraladık.

Telefon şifresi nasıl kaldırılır?

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda desen müdafaası daha çok kullanılırken, iOS işletim sistemi tarafını bunu numaralarla yapmayı sürdürüyor. Her ne kadar yüz tanıma ya da parmak izi okuyucusu üzere ileri güvenlik tedbirleri hayatımıza girse de hala klâsik diyebileceğimiz şifreleme sistemleri kullanmak zorundayız. Pekala, telefon şifremi unuttum diyenler ne yapacak?

Bu makalemizde unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır? sorusuna cevap veriyoruz.

Telefon şifremi unuttum – Android için unutulan şifreyi kaldırma

Google’ın unutulmuş şifreler için bir tahlili bulunuyor. Bunun için Google Cihazımı Bul özelliğinden faydalanabilirsiniz. Natürel yedeklemediğiniz bilgilerden vazgeçmeniz gerekiyor. Zira bu basamakta aygıtınızı silmek gerekecek.

Eğer Google hesabınızla giriş yaptığınız bir telefonunuz varsa, sistemde otomatik olarak telefonunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Doğal bu özelliği kullanabilmek için telefonunuzun açık olması, bir Google Hesabı’nda oturum açılmış olması, taşınabilir dataya ya da kablosuz bir ağa bağlı olması, Google Play’de görünmesi, pozisyon özelliğinin ve cihazımı bul özelliğinin açık olması gerekiyor. Sonrasında rastgele bir bilgisayardan buraya tıklayarak Google hesabınızda oturum açın.

Cihazınızı haritada gördükten sonra yapmak istediğiniz süreci seçebilirsiniz. Burada Cihazı Sil seçeneğini seçtikten sonra tekrar suram yapabilirsiniz. Daha evvel bilgileri Google’a yedeklediyseniz, heyetimin akabinde yedekten geri yüklemeniz mümkün.

Eğer Samsung marka bir akıllı telefonunuz varsa Samsung’un Taşınabilir cihazımı bul özelliğini kullanabilirsiniz. Misal halde çalışan özellik sayesinde tekrar şifrenizi kolay kolay açabilirsiniz. Bunun için Find My Mobile sitesine girmek kâfi. Samsung hesabınızla giriş yaptıktan sonra sağda Unlock My Device seçeneğini göreceksiniz.

Fabrika ayarlarına dönerek de şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Telefonunuz için belirlenmiş tuş kombinasyonlarını kullanarak onu sıfırlayabilirsiniz.

Telefon şifremi unuttum – iOS için unutulan şifreyi kaldırma

Bu sürece başlamadan evvel çabucak hatırlatalım. Şayet daha evvel datalarınızı yedeklemediyseniz, iOS işletim sistemine sahip bir aygıtta datalarınızı kurtarmanın rastgele bir yolu yok. Telefon şifremi unuttum diyorsanız ve yedekleme yapmadıysanız bilgilerinize veda etmeniz gerekiyor. Şayet, yedekleme yaptıysanız sıfırlama sürecinden sonra bilgilerinizi yedekten yükleyebilirsiniz.

Şifresini unuttuğunuz iOS işletim sistemine sahip aygıtınızda kurtarma moduna geçmek için gerekli düğmelere basılı tutun. (Bu kombinasyon her aygıtta değişebiliyor) Sonrasında telefonu bilgisayara bağlayın. iTunes üzerinden Geri Yükle‘yi seçtiğinizde gerekli yazılım inmeye başlayacaktır. Akabinde telefonunuz sıfırlanır ve birinci günkü üzere kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu