Uygun fiyatlı telefonlar için Snapdragon 215 tanıtıldı!

Qualcomm giriş düzeyi akıllı telefon modelleri için tasarladığı Snapdragon 215 işlemcisini tanıttı. Yeni giriş düzeyi işlemci, 64 Bit dayanağını, daha güçlü grafik ünitesini ve çift kamera dayanağını beraberinde getiriyor. Lakin, bu gelişmelere karşın işlemcinin, 28 nm üretim süreciyle üretildiği görülüyor.

Snapdragon 215 özellikleri ile neler sunuyor?

Snapdragon 215, her biri 1.3 GHz suratında çalışan dört adet Cortex-A53 çekirdeğine mesken sahipliği ediyor. Bu çekirdekler Qualcomm’un bir evvelki giriş düzeyi işlemci modelinden yüzde 50 oranında daha süratli çalışabiliyor. Bunun yanı sıra işlemci 64 Bit dayanağı sayesinde ise yeni Android sürümünü çalıştırabilecek.

İşlemcinin grafik tarafında ise Adreno 308 GPU’su eşlik ediyor. Bu grafik ünitesini daha evvel Snapdragon 425 modelinde görmüştük. Ve birçok kolay grafik işleme operasyonunu rahatlıkla gerçekleştirebiliyordu.

Bir öbür değerli gelişmenin ise kamera ve görüntü tarafında olduğunu görüyoruz. Serinin bir evvelki işlemci modeli Snapdragon 212, 8 Megapiksel tek art kamera kurulumuna ve HD çözünürlüğünde görüntüler çekilmesine müsaade veriyordu. Lakin yeni işlemci ile birlikte geride 13 Megapiksel ve 8 Megapiksel olabilmek üzere çift kamera kurulumuna yer verilebilecek. Bunun yanı sıra görüntü tarafında ise Full HD görüntüleri saniye 30 kare suratında kaydedebilecek.

Desteklenen ekran çözünürlüğü tarafında ise bir geliştirme olmadığını görüyoruz. Snapdragon 212’nin desteklediği azamî 720p ekran çözünürlüğü dayanağı Snapdragon 215’te de tıpkı formda devam ediyor. Lakin 19:9 ekran formatına bu işlemci ile birlikte müsaade verildiğini belirtelim.

Bağlantı tarafında ise Wi-Fi 802.11ac ve Bluetooth 4.2 özelliklerini görüyoruz. Bu çip, 200 serisi için bir birinci olan ikili VoLTE ve Ultra HD Sesli Arama özelliklerini de destekliyor.

Bağlantı özelliklerinde değişim göremediğimiz bir detay X5 LTE modemi oluyor. Bu modem, maalesef 5G temaslara müsaade vermiyor. Lakin 4G kontaklara verilen dayanağa devam ediliyor.

Sonuç olarak bakıldığın Snapdragon 215 için Snapdragon 425’in biraz daha kırpılmış hali diyebiliriz. Bu işlemcinin 100 dolar altı satış fiyatına sahip olan telefonlarda yer alması beklentiler ortasında yer alıyor.

Başa dön tuşu