watchOS 6 tanıtıldı! İşte yeni özellikler

Apple bu yılki WWDC 2019 aktifliğinin kapılarını açtı. Dünyanın birçok yerinden geliştiricilerin ağırlandığı konferansta sahneye Cupertino’lu şirketin doruğundaki isimler de çıktı. Apple dünyasındaki yazılım yenilikleri de bu aktiflikte tanıtıldı. Aktiflikte tanıtılan yeniliklerden biri de watchOS 6 oldu. İşte Apple Watch için tanıtılan watchOS 6 özellikleri ve tüm yenilikler.

WWDC 2019 bu yıl 3-7 Haziran tarihleri ortasında gerçekleştiriliyor. Apple’ın yazılım tarafına tartı verdiği aktiflikte Apple Watch’un yeni işletim sistemi de tanıtıldı. watchOS 5’in akabinde watchOS 6 özellikleri ile birtakım yenilikleri bünyesinde barındırıyor.

watchOS 6 özellikleri

Etkinlikte tanıtılan watchOS 6 özellikleri arsında yeni kadran seçeneği dikkat çekiyor. Gradient tasarım vilayet birlikte kullanıcılar tercihlerine nazaran degrade renk tercihleri yapabilecekler. Burada saat yüzleri farklı yazı tipinde ve renklerde karşımıza çıkacak. Ayrıyeten, Roma sayılarının olduğu kadran alternatifi de watchOS 6 özellikleri ortasında yer alıyor.

Sesli kitap okuma özelliği yeni işletim sistemi ile birlikte Apple Watch dünyasına giriş yapıyor. Gürültü ölçümü ve yağmur bilgileri de bu sürümle geliyor. Apple Watch yeni sürüm sayesinde Mac aygıtlarla daha âlâ bir entegrasyon kuracak. macOS 10.15 ve watchOS 6 birlikteliği sayesinde Mac aygıtlardan Apple Watch ile kimlik doğrulama yapılabilecek. Hali hazırda kolay süreçler için bu kimlik doğrulama özelliği mevcuttu. Fakat güncellemeyle birlikte bu özellik daha fazla uygulamada etkin hale gelecek.

watchOS 6 özellikleri ortasında App Store da dikkat çekiyor. Mevcut sürümde sadece iOS’teki uygulama marketi kullanılıyordu. Fakat yeni sürüm ile birlikte saate özel bir uygulama mağazası da etkin hale geliyor. Bu özellik sayesinde Apple Watch’un rastgele bir iOS aygıtına bağımlılığı azaltılıyor. Apple Watch’a yeni bir uygulama yüklemek için bir diğer iOS aygıta gereksinim kalmıyor.

Apple Watch yeni güncellemenin akabinde hesap makinesi uygulamasına da kavuşuyor.

Sesli kitap okuma özelliği de yeni sürüm ile saat kullanıcılarının hayatına giriyor. Artık tıpkı podcast üzere sesli kitaplar da dinlenebilecek.

Yeni işletim sistemi ile birlikte yeni sıhhat uygulamaları da geliyor. Bunlardan biri günlük ilaç dozlarını hatırlatıyor. Oburu ise bayanların özel günlerini takip ediyor. Ayrıyeten, güncellemenin akabinde Apple Watch değerli sıhhat sıkıntılarını bildirir hale geliyor. 90 db’den yüksek seslerde ihtar yapacak olan Apple Watch, spor aktivitelerinin döngüsünü hatırlatacak ve takip edecek.

Başa dön tuşu