Xbox Project Scarlett, optik sürücüye sahip olacak

E3 (Electronic Entertainment Expo) 2019‘un yenilik rüzgarları esmeye devam ederken, fizikî şoförleri tercih eden kullanıcılar için bir müjde de Xbox Project Scarlett cephesinden geldi. Bu sene Kaliforniya’da (Amerika Birleşik Devletleri) gerçekleştirilen oyun fuarında, netleşmesi beklenen ve gündem hususlarından biri olan optik sürücü problemi sonunda açığa kavuştu. Yeni jenerasyon oyun konsolu, optik şoförlü bir şekilde piyasaya sürülecek.

Xbox Project Scarlett ile optik şoför iştiraki resmileşti

Microsoft‘un Xbox cephesindeki bir numaralı ismi Phil Spencer, bu husus hakkında şunları söyledi: “Görüyoruz ve bu yüzden biliyoruz ki her geçen gün daha fazla oyuncu dijital oyun alışverişlerine ilgi gösteriyor. Birtakım durumlarda dijital oyun arşivine sahip olmak, işleri daha da kolaylaştırıyor. Bilhassa Xbox konsolumdan uzaksam ve bütün bilgilerim sabit diskimin içerisindeyse…”

Scarlett projesinin fiziki sürücüyü desteklemesi, Microsoft’un bu hususta tam dayanak verdiği manasına gelmiyor. Deneyimli yönetici, geçtiğimiz günlerde çokça tartışılan bu bahse bir nokta koymak istedi. Bu sebeple, her kesiti kucaklayıcı bir açıklamayla, bu bahisteki cümlelerine şöyle devam etti: ” Beşerler, kendi disklerini kullanmaya devam ediyor. Şayet bir disk kütüphaneniz varsa yahut oyuna fiziki bir halde ulaşmak istiyorsanız, o halde Xbox One S All-Digital yerine Xbox One S almalısınız. İnsanlara bir seçim fırsatı vermeyi istiyorum. Günümüzde milyonlarca kişi DVD oyunlarını tercih etmeye devam ediyor.”

ABD merkezli şirket, şuurlu ve planlı bir formda Xbox Project Scarlett modelini pazarlamaya devam ediyor. Bu bağlamda Spencer, geçtiğimiz pazar günü gerçekleştirilen bir açılış konuşmasında yer almıştı. Bu konuşmada, firmasının projelerinden kelam eden yetkili isim, kendilerinin oyuncu topluluklarını duyduğunu ve bir konsolun yalnızca tek gaye doğrultusunda üretilmesi gerektiğini açık bir lisanla basına iletti. Xbox’ın işvereni, bu işte hayli kararlı görünüyor. E3 2019, şimdiden, fizikî oyun arşivcilerine göz kırptı.

Basına yansıyan söylentilerden birisi de Phil Spencer ve grubunun bir noktadan sonra optik şoförü olmayan Xbox Project Scarlett üretebileceği tarafında. Yeni kuşak SSD, AMD işlemci ve 6 GB RAM üzere destekleyici özellikler ile piyasaya sürülecek olan yeni model konsol, oyun konusundaki birinci siftahını Halo projesiyle yapacak. Xbox ailesinde en yeni üye olan Scarlett’ın çıkış vakti, Kasım 2020 ile Aralık 2020 ortasında öngörülüyor.

Başa dön tuşu