Xiaomi 13 Ultra gerçekten gerekli mi?

Xiaomi, yeni 13 Serisi’ni geçtiğimiz ay tanıttı. Leica ile ortak geliştirilen kamerası ile öne çıkan Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro modelleri epey dikkat çekmiş durumda. Öbür yandan Çinli üretici amiral gemisi serisine yeni ve üst seviye bir model daha eklemeye hazırlanıyor.

Xiaomi 13 Ultra ne üzere farklılıklar sunabilir?

Yeni modellerinin tanıtımını Çin’de gerçekleştiren Xiaomi, küresel lansmanı ise önümüzdeki ay yapmayı planlıyor. 27 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olan MWC 2023 aktifliği ile 13 Serisi’nün uluslarası lansmanı yapılacak. Gelen bilgilere nazaran Xiaomi, bir ay sonra ise 13 Ultra’nın üzerindeki örtüleri kaldıracak.

Xiaomi 13 Pro’nun çabucak akabinde 13 Ultra’nın da tanıtılacak olması kimi soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. 13 Ultra’nın hâli hazırda bir amiral gemisinin sunabileceği tüm özellikleri içerisinde barındıran 13 Pro’dan ne üzere farklar sunacağı merak konusu.

Karşılaştırmak gerekirse, Xiaomi 12 Pro, Xiaomi 12S Ultra’dan 7 ay evvel piyasaya sürülmüştü. Böylece 12 Pro, Snapdragon 8 Gen 1 ile gelirken Ultra, güncellenmiş 8+ Gen 1 ile donatılabilmişti. Tıpkı vakitte 12S Ultra, Xiaomi’nin Leica ile iş birliği yaptığı bu birinci telefondu. Bu nedenle iki model ortasında kıymetli bir kamera farkı da bulunuyordu.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda 12 Pro ve Ultra modelleri ortasında önemli farklar olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nisan ayında tanıtılacak muhtemel bir 13 Ultra modelinin ne üzere farklılar sunabileceğinden ise emin değiliz.

Mevcut Xiaomi 13 ve 13 Pro modellerinde zati en yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcileri ve Leica ile ortaklaşa geliştirilen kamera teknolojisi bulunuyor. Ayrıyeten 13 Pro modelinde 12S Ultra’dan tanıdığımız periskop yakınlaştırma özelliği de bulunuyor.

Hâl böyleyken 13 Ultra’nın farklı bir model olarak ne üzere yenilikler sunabileceği tartışmaya epey açık. Şimdi Snapdragon’dan da yeni işlemci haberi gelmemişken, Xiaomi 13 Ultra’nın sunacağı yenilikleri merakla bekliyoruz. Pekala siz Xiaomi 13 Ultra’nın sunabileceği yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu