Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma görüntüsüyle karşınızdayız. Bu videomuzda Xiaomi’nin iki kıymetli modelini birbiriyle karşılaştırıyoruz. Bakalım iki modelin birbirine nazaran güçlü ve zayıf olan özellikleri neler? Mi 9 mu K20 Pro mu?

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma görüntüsünde Xiaomi ailesinin yeni hükümdarı kim sorusunu yanıtlıyoruz.

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma

Redmi K20 Pro ve Xiaomi Mi 9 modelleri birbirine yakın özelliklere sahip. Durum bu türlü olunca ikisinden birini tercih etmek güç olabiliyor. Biz de bu iki telefondan birini almak isteyen kullanıcıların aklındaki soru işaretlerini bu görüntü ile gideriyoruz.

Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan sizi Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma görüntüsüyle baş başa bırakalım. Görüntünün altında ise karşılaştırmayı yazılı olarak bulabilirsiniz. Bakalım, Mi 9 mu K20 Pro mu? İyi seyirler…

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma – Tasarım ve ekran

Mi 9 mu K20 Pro mu? Sorunu yanıtlamak için birinci olarak tasarım ve ekran ayrıntılarından başlayabiliriz.

İki telefon ortasındaki en büyük farkın tasarım olduğunu söyleyebiliriz. Her iki telefonun da art kapağı çok başarılı. Ölçülere bakacak olursak K20 Pro modelinin 156.7 mm uzunluğa, Mi 9’un ise 157.5 mm uzunluğa sahip olduğunu görüyoruz. Tartı tarafında ise K20 Pro karşımıza 191 gramlık tartısıyla çıkarken, M, 9 173 gram tartısıyla bizi karşılıyor.

Xiaomi Mi 9 az da olsa rakibine nazaran uzun bir telefon. Fakat her iki modelin de 6.39 inçlik bir ekranı var. K20 Pro burada büsbütün çerçevesiz bir ekranla avantajı elinde tutarken, Xiaomi Mi 9 modelinde damla çentik kullanılıyor.

Xiaomi Mi 9 kavisli bir dizayna sahip. K20 Pro modelinde ise sırf yanlarda kavis bulunuyor. Natürel bunun günlük kullanımı çok fazla etkilemediğini söyleyebiliriz. Fakat, Mi 9 bu açıdan tasarım olarak bir adım önde.

Arkadaki tasarım ayrıntılarına baktığımızda her iki telefonun da üç kamerayla geldiğini görüyoruz. Mi 9, üçlü kamera kurulumunu sağ üst köşeye yerleştirmiş, K20 Pro’da ise kameralar ortada sıralanıyor. Mi 9’un art kamera çıkıntısı daha fazla. Kutudan çıkan silikon kılıf kullanıldığında da kamera dışta kalıyor. K20 Pro’da ise çıkıntı daha az ve kutudan çıkan plastik kılıf kamerayı koruyor .

Altta bizi Type-C şarj girişi karşılıyor. K20 Pro’nun SIM kart girişi da alt kısımda. Mi 9 bunu sol kısma konumlandırmayı tercih ettim. Üste baktığımızda da Redmi K20 Pro’da 3.5mm kulaklık girişi varken Mi 9’da bu özellik bulunmuyor. Bu da K20 Pro’nun bir artısı. Mi 9 bu dezavantajı kutudan çıkan dönüştürücü ile kapatmaya çalışıyor.

Telefonların 6.39 inçlik ekranı 1080 x 2340 piksel Full HD+ çözünürlüğe sahip. Ekran kalitesi açısından ikili ortasında fark bulunmuyor. K20 Pro’da HDR özelliği varken Mi 9’da HDR10 özelliği karşımıza çıkıyor. Bu farkın da hissedilebilir olmadığını söyleyebiliriz.

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma – Donanım

Donanım tarafına baktığımızda her iki telefonun da birden fazla özelliğinin birebir olduğunu görüyoruz. İkisi de gücünü Snapdragon 855’ten alıyor. 6 GB RAM ile gelen telefonların 8 GB RAM’li versiyonu da mevcut. Performansları çabucak hemen tıpkı olan telefonlar günlük kullanımda kullanıcısını üzmüyor.

Performans testlerinin bilgilerine baktığımızda K20 Pro modelinin AnTuTu’da 367.485 puan aldığını görüyoruz. Mi 9 ise bu testi 272.279 puan ile tamamlıyor. Geekbench tek çekirdek testinden 2.976 puan alan K20 Pro, çoklu çekirdekte ise 10.810 puan aldı. Mi 9 modeli ise bu testi tekli ve çoklu çekirdekte sırasıyla 3.505 ve 11.152 puan ile tamamladı.

İkilinin performans testlerinde neredeyse birebir sonuçları aldıklarını görüyoruz. Ortadaki ufak farkların telefonlardaki yazılımdan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun konusunda ise iki telefon da her türlü oyunu en yüksek ayarlarda rahatlıkla oynatabiliyor.

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma – Kamera

Tasarım ayrıntılarında söylediğimiz üzere iki telefon da üçlü kamera kurulumuyla geliyor. İki telefonda da ana kameraya telefoto kamera ve geniş açı kamera eşlik ediyor.

Ana kameraları 48 Megapiksel çözünürlüğünde olan telefonların ana kamerasının diyafram bedeli de f/1.8 olarak karşımıza çıkıyor. Bedeller birebir olsa da telefonlarda farklı sensörler kullanılıyor. Bu da çekilen fotoğraflar ortasında ufak tefek farklılıkların olmasına neden oluyor.

Kameraları yapay zeka takviyeli olan telefonlarda renkler ikisinde de çok başarılı.

Redmi K20 Pro’daki 8 Megapiksel çözünürlüğündeki telefoto kamera f/2.4 diyafram kıymetine sahipken, Xiaomi Mi 9’da 12 Megapiksel çözünürlüğündeki kamera f/2.2 diyafram pahasına sahip.

Redmi K20 Pro’da 13 Megapiksel 12 mm geniş açılı lens kullanılıyor. Mi 9’da ise 16 Megapiksel 13 mm lens bulunuyor. Burada K20 Pro’nun daha geniş açılı bir kamerası olduğunu söyleyebiliriz.

İki telefon da 4K 60 FPS görüntü kaydı yapabiliyor. Görüntü kayıtları ortasında hangisinin daha güzel olduğuna karar vermek ise epeyce sıkıntı. İki telefonun sabitleyicisi de başarılı bir formda çalışıyor.

Son olarak ön kameraya baktığımızda iki telefonda da 20 Megapiksel çözünürlüğünde kamera olduğunu görüyoruz. K20 Pro’nun ön kamerası f/2.2 diyafram pahasına, Mi 9 ‘un ön kamerası ise f/2.0 diyafram bedeline sahip.

İki telefon da önde 1080p 30 FPS görüntü çekebiliyor.

Xiaomi Mi 9 ve Redmi K20 Pro karşılaştırma – Batarya

Redmi K20 Pro kutudan 4.000 mAh’lik bataryayla çıkıyor. Xiaomi Mi 9 ise 3.33 mAh’lik bataryadan besleniyor. Geekbench batarya testinden K20 Pro’nun 6.360 puan alırken, Mi 9’un 5.166 puan aldığını söyleyelim.

Ekran mühletlerine baktığımızda K20 Pro 10 saat 36 dakika ekran müddetiyle, Mi 9 ise 9 saat 21 dakika ekran müddetiyle karşımıza çıkıyor. Mi 9 pil dolum müddetinin 1 saat 12 dakika olduğunu belirtelim. K20 Pro’da bu mühlet 1 saat 25 dakika.

Başa dön tuşu