Akıllı telefon uygulamaları için hangisi daha iyi?

Akıllı telefon uygulamaları piyasası, genel çerçeveden bakıldığında, Apple Store ile Google Play platformları ortasında yaşanan çetin bir rekabeti kullanıcılara yansıtmaya devam ediyor. Uygulama analitiği konusunda otoriter bir grup olarak bilinen Sensor Tower‘ın raporuna nazaran 2019’un birinci çeyreğinde kullanıcılar, uygulamalar için toplamda ne kadar para harcamış? Buna ek olarak, hangi platform indirme konusunda daha âlâ?

Akıllı telefon uygulamaları rekabeti ismine son durum ne?

Sensor Tower’ın raporu bağlamında, 2019’un birinci yarısında akıllı telefon uygulamalarına yaklaşık 40 milyar dolar harcandı. Bu sayı, hem App Store’daki hem de Google Play’deki dataların toplam bir sonucu olarak tahlile yansıtıldı. Ulaşılan sonuç, geçen yılın birebir periyoduna nazaran, değişim oranı kapsamında%15 daha fazla.

Bu artış gösteriyor ki 2019’un ikinci yarısında çok daha yüksek bir istatistik ile karşılaşacağız. Pekala, küresel perspektifden gözlemlendiğinde bu yıldaki brüt uygulama gelirleri nasıl? Kurum tarafından yayımlanan grafikler, rekabetin ne durumda olduğunu özetliyor.

2019’un birinci yarısı için hazırlanan brüt taşınabilir uygulama geliri

iOS kullanıcıları bu sene App Store’da, 2018’deki birebir periyoda kıyasla, %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcadılar. Android severler ise geçen yıla nazaran neredeyse %20’lik bir artış ile toplamda 14.2 milyar dolarlık bir harcama yaptı.

Akıllı telefon oyunları yarışında hangi platform daha önde?

Akıllı telefon uygulamarı dışında, 2019’un birinci yarısı için hazırlanan brüt oyun gelirlerinde durum nasıl? İnternet basınına verilen rapora nazaran akıllı telefon oyunları konusunda da rüzgar, App Store’un lehine esiyor. Çünkü en yüksek yarar sağlayan yazılımlar, şaşırtan bir halde, toplamda 29.6 milyar dolar kazandıran oyun kategorisinde yer alıyor.

2019’un birinci yarısı için hazırlanan brüt taşınabilir oyun geliri

Çinli firma Tencent’ın Honor of Kings olarak da bilinen Arena of Valor imali, iOS ile Android’e 728 milyon dolar kazandırdı ve birinci oldu. İki platforma da gelir sağlama konusundaki ikincilik koltuğu, Sega’nın geliştirdiği Fate/Grand Order‘a ilişkin iken (628 milyon dolar), üçüncülük koltuğu ise 566 milyon dolarla Japon üretimin (Monster Strike) oldu.

Mobil uygulama indirme oranları nasıl?

Oyun dünyasının dışındaki öteki istatistiklere bakıldığında, Tinder uygulamasının 497 milyon dolar ile liderlik tahtında olduğu gözüküyor. Onu takip eden Netflix, 399 milyon dolar ile yüksek bir katkı sağlarken, bu kategoride üçüncü olan isim ise Tencent Video (278 milyon dolar) oldu. Mobil uygulama indirme oranlarından sonra dünya çapındaki uygulama indirme sayıları karşımıza çıkıyor.

2019’un birinci yarısı için hazırlanan dünya çapında uygulama indirme yüzdeleri

iOS, evvelki periyotlarına nazaran uygulama indirme konusunda bir yavaşlama içerisinde olmasına karşın %11’lik bir artış kaydetti. Toplam 56.7 milyarlık bir gelir elde edilirken, bu gelirin 41.9 milyarını Google Play sağladı. Geriye kalan 14.8 milyarlık gelir ise iOS tarafından elde edildi. 

Sonuç olarak, taşınabilir uygulama gelirleri ve taşınabilir oyun gelirleri konusunda iOS çok daha güzel iken, dünya çapında uygulama indirme yüzdeleri konusunda ise Google Play daha âlâ bir performans gösterdi. Sizce, akıllı telefon uygulamaları için hangisi daha yeterli?

Başa dön tuşu